Pressemeddelelse RC1910, uge 16-2017 – Principia Løbet

Randers Cykleklub af 1910
23.04.17 – PRINCIPIA LØBET 2017

Randers Cykleklub af 1910 afviklede i dag det årlige landevejsløb PRINCIPIA LØB for alle ryttere med konkurrencelicens.

Tæt på 400 ryttere var til start i de forskellige licensklasser lige fra elite A til de yngste ryttere på 9 år og de ældste på over 70 år.

For de lokale ryttere fra Randers Cykleklub af 1910 gik det rigtig godt, og det blev til flere podiepladser og præmier i løbet, der blev kørt på en 15 km rundstrækning i og omkring Harridslev nordøst for Randers. Ruten bød på både tekniske passager, bakker og en pæn hård vind.
05
I A-klassen var der total dominans af Team coloQuick –CULT, der hurtigt i løbet etablerede et 8-mands udbrud med ene ryttere fra teamet. Til slut rev 3 ryttere sig fri, og Jesper Schultz vandt spurten.
Randrusianske Nils Lau Broge sluttede som nr. 12 i A-løbet.

Bedst for de lokale ryttere gik det for RC1910 rytteren Mikkel Beck Olsen, der til dagligt køre på Team AURA Energi holdet. Mikkel vandt B-klassens løb, og fik dermed de sidste point til oprykning til A-klassen.

08 

I børneklasserne blev det til flere RC1910 podieplaceringer, Mads-Emil Dupont Hougaard fulgte godt op på sidste weekends sejr, og sluttede i dag som nr. 2 i U15 klassen.
I U13 klassen spurtede Christopher Johansson sig ind på en 3. plads, og i den yngste pigeklasse U11 pige blev det til en 2. plads til Julie Alberte Thinggaard Schmidt, mens Marius Engelbrecht Linde blev nr. 6 i U11 drengeklassen.

I Veteran H60 klassen blev Kai Pedersen og Henrik Jensen fra RC1910 hhv. nr. 4 og 5, og i C-klassen sluttede RC1910’s Karsten Kousgaard som nr. 8.
Michael Jensen kom ind som nr. 12 i Veteran H40 klassens løb.
07

Udvalgte resultater fra løbet:
A-klassen – 135 km:   
1. Jesper Schultz, coloQuick – CULT , 3.16.24
2. Anders Hardahl, coloQuick – CULT, s.t.
3. Jesper Odgaard Nielsen, coloQuick – CULT, s.t.
12. Nils Lau Broge, Team Aura Energi (RC1910), 3.19.37

B-klassen – 105 km:   
1. Mikkel Beck Olsen, Team Aura Energi (RC1910), 2.42.08

C-klassen – 90 km:     
8. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.22.51

 D-klassen – 75 km:     
16. Frank Eriksen, Randers Cykleklub af 1910, 2.24.24
27. Martin Guldmand, Randers Cykleklub af 1910, 2.25.36
39. Anders Milo, Randers Cykleklub af 1910, 2.25.39

Veteran H40 – 90 km: 
12. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.35.45

Veteran H50 – 75 km:  
21. Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.23.41

Veteran H60 – 60 km: 
4. Kai Pedersen, Randers Cykleklub af 1910, 1.57.20
5. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.57.20

Børn U15 – 45 km:
2. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.28.35
18. Mathias Christensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
23. Malte Ballegaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.28.51

Børn U13 – 30 km:
3. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 1.00.52

Børn U11 – 15 km:
6. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 39.30

Børn U11 Pige – 15 km:   
2. Julie Alberte Thinggaard Schmidt, Randers Cykleklub af 1910, 41.20

06