Pressemeddelelse RC1910, uge 35-2016

Randers Cykleklub af 1910
04.09.16 – Sejr til Mads Würtz Schmidt og Anna Madsen samt flere podieplaceringer

Denne weekend bød på flotte placeringer til de randrusianske cykelryttere.

Mads Würtz Schmidt kørte lørdag alene til mål ved landevejsløbet i Vejle, og sejrede dermed i A-klassen.

Anna Madsen fra det RC1910 baserede MTB team, Team Merida Astral Biking, vandt sidste afdeling af kvindecuppen for MTB ryttere ved Slettestrand, der blev kørt søndag. Sammenlagt sejrede Anna Madsen i Kvinde cuppen.

Ved DCU MTB licensløb på Mors blev det søndag til andenpladser til Maj Thomsen fra Team Merida Astral Biking i Dame Elite og Jonny Jørgensen i Veteran H50.

Thomas Rasmussen, Team Merida Astral Biking var søndag til MTB løbet 1000HDM i Silkeborg – her blev det til en flot 2. plads.

På landevejen opnåede Karl Magnus Larsen en 3. plads i D-klassen ved landevejsløbet i Esbjerg søndag, hvor rytterne var udsat for voldsom regn og skybrud undervejs.

Randrusianske Mikkel Beck Olsen har fra fredag til søndag deltaget med de danske juniorlandshold i etapeløb i Schweiz, og Mikkel opnåede en fornem samlet placering som nr. 35 ud af i alt 131 startende ryttere.

Mads Würtz Schmidt vinder løbet i Vejle og dermed også 1. afd. af Xtreme September Cuppen (foto venligst udlånt af Xtreme September Cuppen)

Mads Würtz Schmidt vinder løbet i Vejle og dermed også 1. afd. af Xtreme September Cuppen (foto venligst udlånt af Xtreme September Cuppen)

Weekendens RC1910 resultater:
03.09.16, Vejle Brand landevejsløb:
A-klassen – 151 km:
*1. Mads Würtz Schmidt, Team Virtu PRO-Vélo CONCEPT, 3.29.18
2. Mads Rahbek, Team Virtu PRO-Vélo CONCEPT, 3.29.50
3. Søren Siggaard, Team Soigneur, 3.29.53
*10. Nils Lau Broge, Team WeBike, 3.32.33
*19. Rasmus Ginnerup, Team Soigneur, 3.41.34

C-klassen – 98 km:
14. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.32.00

Veteran H40 – 98 km:
28. Thomas Tanggaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.43.01


Veteran H50 – 78 km:
9. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.03.32

Veteran H60 – 59 km:
10. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.43.39
(Henrik blev desværre af kommissærerne deklasseret fra topplacering  og fik også en tidsstraf)

Børn U15 – 50 km:
17. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.31.43
18. Jens Winther Brinkmann, Randers Cykleklub af 1910, 1.31.50

Børn U13 – 30 km:
15. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 59.16 

04.09.16, MJ Rengøringsløbet, Esbjerg:
A-klassen – 145 km:
1. Niclas Pedersen, Team WeBike, 3.15.52
2. Torkil Veyhe, Team WeBike, 3.16.04
3. Marius Therkildsen, Team Giant Scatto, 3.16.06
*11. Nils Lau Broge, Team WeBike, 3.24.10
*15. Rasmus Ginnerup, Team Soigneur, s.t.

C-klassen – 97 km:
22. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.30.37

D-klassen – 97 km:
3. Karl Magnus Larsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.29.11

04.09.16DCU MTB XC løb, Morsø:
Dame Elite:
*2. Maj Thomsen, Team Merida Astral Biking, 1.54.34

Herre Elite:
*5. Henrik Baltzersen, Team Merida Astral Biking, 1.54.36

Veteran H50:
2. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.47.11

04.09.16, MTB løbet 1000HDM, Silkeborg:
*2. Thomas Rasmussen, Team Merida Astral Biking

04.09.16, 8 afd. MTB Kvinde Cup, Slettestrand:
*1. Anna Madsen, Team Merida Astral Biking, 1.14.30 Anna slutter også som samlet vinder af Kvinde Cuppen