Pressemeddelelse RC1910, uge 21-2014

Randers Cykleklub af 1910

25.05.14 – Imponerende kørsel af Nils Lau Broge i Post Cuppen

Nils Lau, PC Bornholm_2

Nils Lau Broge imponerede på Bornholm

Randers Cykleklub af 1910’s ryttere har igen i denne weekend gjort sig bemærket både på landevej og på mountainbike.

Herre elite rytterne kørte i denne weekend 2. afdeling i den landsdækkende Post Cup, og dette løb var henlagt til solskins-øen Bornholm og en meget kuperet rute omkring Gudhjem.

RC1910 Elite stillede til start med fem ryttere, Nils Lau Broge, Simon Bigum, Jens Møller Pedersen, Emil Ravnsholt og nyoprykkede Kasper Würtz Schmidt.

Allerede efter 10 km kom det første seriøse udbrud af sted med 4 ryttere, og efter 25 km kom yderligere 8 ryttere op til de forreste, heriblandt RC1910 Elites Nils Lau Broge.

De 12 mand i front arbejdede godt sammen, og på et tidspunkt havde front gruppen et forspring på over 6½ min. ned til hovedfeltet.

Hen imod afslutningen begyndte hovedfeltet at røre på sig, og 9 ryttere satte kampen ind på at hente udbryder gruppen, blandt de 9 ryttere på vej op var bl.a. de randrusianske Rasmus Mygind og Rolf Broge, storbror til Nils Lau Broge.

I front var der også sket ting og sager, og Nils Lau Broge var sammen med Mikkel Mortensen, Riwal Cycling Team, kørt fra de øvrige i første gruppe, og nu så det for alvor rigtig godt ud for RC1910 Elite rytteren.

Desværre blev de to udbrydere hentet med to små omgange (14 km) igen, og en 10-mands gruppe var nu samlet, bestående af 3 randrusianere, Nils Lau Borge, Rolf Broge og Rasmus Mygind.

På de to sidste omgange blev der rykket på skift i frontgruppen, og bl.a. Rasmus Mygind var med i et udbrud, som blev hentet kort før mål, og det blev en samlet spurt blandt de 10 forreste ryttere. Magnus Cort fra Cult Energy Vital Water viste sig hurtigst op ad målbakken, Rasmus Mygind blev nr. 4, Rolf Broge nr. 5, og ind på en meget imponerende 8. plads kom Nils Lau Broge, som dagen igennem havde været med til at præge løbet i stor stil.

Dagen igennem ydede de øvrige ryttere fra RC1910 Elite en fremragende holdindsats i hovedfeltet, og unge Emil Ravnsholt sluttede på en fin 35. plads i det skrappe løb, men de øvrige tre ryttere ikke kørte helt igennem løbet

Alt i alt tegner det rigtig godt for RC1910 Elite rytterne inden næste weekends første store delmål, nemlig DM for U23 ryttere, der køres med start i København og mål i Helsingør næste søndag.

Morten Lambert vinder af C-klassen

Morten Lambert vandt suverænt i Holstebro

Ved landevejsløbet i Holstebro lørdag blev det til en meget fornem sejr i C-klassen til Morten Lambert. Morten har grundet sygdom ikke fået kørt løb i foråret, så det blev til en meget flot sæsondebut, og han satser nu på en hurtig oprykning til B-klassen.

I B-klassen viste Sebastian Carlsbæk fra RC1910 Elite igen rigtig flot kørsel, og besatte løbets 2. plads, han er dermed meget stærkt på vej mod oprykning til A-klassen. Klubkammeraten fra RC1910 Elite, Mikkel Bahnsen, fik præmie som nr. 7 i løbet.

I Veteran H50 kørte Roy Andersen sig til en podieplacering som nr. 3, mens klubkammeraten, Alex Madsen, blev nr. 5 i løbet.

I Rold Skov har mountainbike rytterne været i aktion hele weekenden, idet der er blevet afholdt MTB 24-timers løb, og her gik det fantastisk flot for RC1910 rytterne, der stillede op i solo herre klassen, Svend Åge Jørgensen og Jonny Jørgensen sluttede som hhv. nr. 4 og nr. 6 efter 24 timers strabadser.

Resultaterne:

25.05.14, 2. afd. Post Cup, Bornholm:

A klassen – 170 km:

1. Magnus Cort, Cult Energy Vital Water, 4.34.41

2. Morten Øllegaard, Riwal Cycling Team, s.t.

3. Troels Vinther, Cult Energy Vital Water, s.t.

*4. Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken – Knudsgaard, s.t.

*5 Rasmus Mygind, Team TREFOR – Blue Water, s.t.

8. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 4.35.01

35. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 4.40.55.

24.05.14, Holstebro Løbet:

B klassen – 130 km:

2. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.08.29

7. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.09.07

C klassen – 97 km:

1. Morten Lambert, Randers Cykleklub af 1910, 2.31.31

Veteran H40 – 97 km:

10. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.25.48

Veteran H50 – 81 km:

3. Roy Andersen, Randers Cykleklub af 1910, 2.05.03

5. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.05.15

Ungdom U17 klassen – 81 km:

16. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.05.42

24.-25.05.14, 24 timers MTB løb i Rold Skov:

Solo Herre klassen:

4. Svend Åge Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 21 omgange

6. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 19 omgange

21. Peter Aarestrup, Randers Cykleklub af 1910, 13 omgange