Pressemeddelelse RC1910, uge 22-2014

Randers Cykleklub af 1910

RC1910 Elite klar til U23 DM

RC1910 Elite holdet klar til start på U23 DM på Christiansborg Slotsplads

01.06.14 – 5. og 6. plads til Emil Ravnsholt og Simon Bigum ved U23 DM, og kvalifikation til amatør VM for RC1910 veteranryttere

Randers Cykleklub af 1910’s ryttere har i Kr. Himmelfartsferien været i ilden ved flere forskellige løb.

Rytterne fra RC1910 Elite har deltaget i et af årets højdepunkter, nemlig det danske mesterskab for U23 ryttere, og her stillede RC1910 Elite op med løbets største hold på 9 ryttere, som bestod af Nils Lau Broge, Jens Møller Pedersen, Simon Bigum, Emil Ravnsholt, Anders Krogh Jensen, Kasper Würtz Schmidt, Mikkel Bahnsen, Sebastian Carlsbæk og Rasmus Ginnerup. Med ambitionerne og formen helt i top var der lagt op til rigtig gode placeringer til Randers drengene.

Løbet startede på Christiansborg Slotsplads, og ret tidligt kom en gruppe på 12 mand af sted i udbrud, heriblandt var Nils Lau Broge og Jens Møller Pedersen fra RC1910 Elite samt randrusianske Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water.

Løbet sluttede brat for 12 mands gruppen, idet de blev diskvalificeret af kommissærerne efter at have passeret en jernbaneoverskæring ureglementeret.

En kommissær beslutning, som nok vil blive diskuteret et stykke ind i fremtiden. Forløbet var ifølge rytterne, at de kommer kørende med 50-55 km/t og drejer skarpt til venstre, da de er omkring 5 meter fra jernbaneoverskæringen begynder signallamperne at blinke, og hele gruppen vælger at køre over, idet bommene endnu ikke er på vej ned, og en hård opbremsning ville have betydet styrt pga. den høje fart i gruppen.

Uanset hvad, så tog kommissærerne beslutningen om, at rytterne skulle ud af løbet, og dermed var en af RC1910 Elites mest formstærke ryttere, Nils Lau Broge og en af RC’s mest spurtstærke ryttere, Jens Møller Pedersen ude af DM løbet.

De øvrige RC1910 Elite ryttere tabte heldigvis ikke modet, og ret hurtigt kom igen et udbrud af sted, hvor den unge 1. års U23 rytter fra RC1910 Elite, Emil Ravnsholt var med. Udbruddet arbejdede godt sammen, og gruppen kom samlet ind på de første små omgange i mål området.

Hovedfeltet havde sat farten op, og nærmede sig udbryder gruppen. På et tidspunkt forsøgte Kasper Würtz Schmidt fra RC1910 Elite at køre alene op til udbryder gruppen, men han blev hentet igen af feltet efter et par kilometre.

I frontgruppen kørte to ryttere af sted på næstsidste omgang, og resten af udbruddet blev opslugt at hovedfeltet.

De to ryttere i front så ud til at holde hjem, og hovedfeltet forberedte sig på spurten om bronzemedaljen, dog ville Anders Krogh Jensen fra RC1910 Elite det anderledes, og han forsøgte sig med et fremstød få kilometer før mål, men måtte se sig passeret af feltet kun omkring 40 meter før målstregen og bronzemedaljen.

Kampen om bronzemedaljen blev derefter en massespurt, og heldigvis råder RC1910 Elite over et par hurtige folk. Mikkel Bahnsen kørte i feltet et fornemt lead-out for Emil Ravnsholt og Simon Bigum, som var tæt på at nappe den sidste medalje, men måtte tage til takke med en 5. og 6. plads, hvilket også er helt fantastisk flotte DM placeringer til de unge elite ryttere.

Alt i alt en mere end godkendt indsat af elite rytterne, der dagen igennem kørte et aggressivt løb, og var med i alt, hvad der rørte sig. Der var rigtig god team ånd og opbakning til hinanden.

RC1910 trio VM klar

Ulrich Jung, Michael Jensen og Alex Madsen har kvalificeret sig til amatør VM i Slovenien.

Samtidig med U23 DM har Danmarks Cykle Union været vært for en afdeling af den store internationale UCI Gran Fondo løbs serie, hvor rytterne kan kvalificere sig til årets amatør VM, som køres i Ljublana i Slovenien senere på året.

Randers Cykleklub havde tre ryttere til start, Michael Jensen i klassen H40-44 år samt Ulrich Jung og Alex Madsen i klassen H50-54 år.

 

Gran Fondo løbet havde alt i alt 720 deltagere til start fordelt på forskellige aldersklasser m/k, men med en stor samlet start for alle deltagerne. Rytterne skulle køre samme strækning som U23 DM løbet, dog ”kun” 150 km i alt.

De randrusianske deltagere kørte et virkelig fantastisk løb, og alle tre ryttere slutter med så gode placeringer, at de alle har kvalificeret sig til at køre VM i Slovenien. Michael Jensen blev nr. 14 i H40-44 år, og Ulrich Jung og Alex Madsen blev hhv. nr. 5 og nr. 16 i H50-54 års klassen. Denne klasse blev i øvrigt vundet af Bjarne Olsen, som er medarrangør af Randers Bike Week.

De yngre ryttere har kørt Tour de Himmelfart på vejene omkring Odder, et traditionsrigt stævne med ikke mindre end 735 deltagere fordelt i de forskellige U-klasser m/k.

5 etaper skulle de unge mennesker igennem på kun 3 dage, og bedste etape resultat fik Sebastian Ifversen, da han blev nr. 14 på den enkeltstarts etapen, samme resultat opnåede han sammenlagt.

MTB rytteren Anne Mette Rasmussen har også været i ilden i denne uge, og søndag vandt hun suverænt kvindernes 40 km distance ved Hald Ege MTB løb. Onsdag deltog hun i en afdeling af den jyske MTB Kvinde Cup, og her blev hun nr. 6 i et pænt stort damefelt.

Resultaterne:

01.06.14, U23 DM landevejsløb, København-Helsingør:

U23 Elite klassen – 170 km (97 deltagere):

1. Emil Bækhøj Halvorsen, Riwal Cycling Team, 4.01.12

2. Frederik Plesner, Team TREFOR – Blue Water, s.t.

3. Nicolai Brøchner, Bissel Development Team, 4.01.19

4. Mathias Dam Westergaard, Team Designa Køkken – Knudsgaard, s.t.

5. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.

6. Simon Bigum, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.

37. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t

45. Kasper Würtz Schmidt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.

47. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 4.01.33

52. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 4.01.46

 

01.06.14, Gran Fondo landevejsløb, København-Helsingør (kvalifikations løb til amatør VM):

Veteran 40-44 år – 150 km (147 deltagere):

1. Mads Bugge Andersen, ABC-København, 3.38.59

14. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 3.41.14

 

Veteran 50-54 år – 150 km (96 deltagere):

1. Bjarne Olsen, Team Randers Bike Week, 3.38.59

5. Ulrich Jung, Randers Cykleklub af 1910, 3.41.13

16. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 3.41.21

 

30.05.14, U23 DM enkeltstart, København:

U23 Elite klassen – 39,7 (39 deltagere):

1. Søren Kragh Andersen, Team TREFOR – Blue Water, 50.42.303

2. Emil Wang, Christina Watches-KUMA, 50.42.883

3. Mads Pedersen, Cult Energy Vital Water, 51.24.133

*4. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, 52.00.200

 

01.06.14, Hald Ege MTB løb:

Dame klassen, 40 km:

1. Anne Mette Rasmussen, Randers Cykleklub af 1910, 2.10.32

 

28.05.14, MTB Kvinde Cup, Rold Skov:

Dame klassen:

6. Anne Mette Rasmussen, Randers Cykleklub af 1910, 1.09.30

 

28.05.14, Webike MTB Cup, Vejle:

Veteran H40 klassen:

22. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.16.02

 

29.-31.05.14 Tour de Himmelfart, Odder – 3 dages etapeløb for børn/ungdom/junior:

Ungdom U17 klassen (129 deltagere):

1. etape, landevejsløb – 48,9 km:

38. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 1.12.09

51. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

64. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

 

2. etape, gadeløb – 23,8 km.
26. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 37.16

44. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

72. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 38.58

 

3. etape, enkeltstart – 8,2 km.
14. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 12.16

42. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 12.55

46. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 12.57

 

4. etape, kriterium – 37,2 km.
39. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 51.43

41. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

68. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

 

5. etape, kongeetapen – 102,2 km.
21. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 3.08.36

24. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

DNF Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910

 

Samlet slutstilling:

14. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 6.02.00

32. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 6.04.21

 

Ungdom U16 klassen (105 deltagere):

1. etape, landevejsløb – 48,9 km:

21. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.15.32

60. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 1.21.45

72. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.24.12

 

2. etape, gadeløb – 17 km.
46. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 28.05

63. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 29.39

77. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, 32.31

 

3. etape, enkeltstart – 8,2 km.
25. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 13.17

42. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 14.07

77. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, 14.30

 

4. etape, kriterium – 31 km.
31. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 45.23

80. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 49.12

84. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, 49.23

 

5. etape, kongeetapen – 87,6 km.
34. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.46.48

53. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 2.50.04

DNF Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910

 

Samlet slutstilling:

21. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 5.29.05

55. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 5.44.47

 

Ungdom U13 klassen (69 deltagere):

1. etape, landevejsløb – 16,3 km:

48. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 31.44

 

2. etape, gadeløb – 6,8 km.
46. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 12.50

 

3. etape, enkeltstart – 6,2 km.
49. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 11.51

 

4. etape, kriterium – 12,4 km.
47. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 22.38

 

5. etape, kongeetapen – 29,2 km.
42. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.03.24

 

Samlet slutstilling:

43. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.22.27