Pressemeddelelse RC1910, uge 23- 2014

Randers Cykleklub af 1910
09.06.14 – Fantastiske Pinse resultater til rytterne fra Randers Cykleklub af 1910

Landevejsrytterne fra Randers Cykleklub af 1910 har i Pinsen deltaget i de tre traditionsrige løb arrangeret af cykleklubberne i Silkeborg, Herning og Hammel. Løbene er blevet kørt som et lille etapeløb på point, så der har været både etapeplaceringer og samlede placeringer at køre efter i Marcello Bergamo Pinse Cup.

Første afdeling i Marcello Bergamo Pinse Cuppen blev kørt lørdag ved Kjellerup, og her åbnede rytterne fra RC1910 med meget flotte placeringer. I A-klassen kom en udbrydergruppe på 30-35 ryttere af sted, og her var RC1910 Elite rytterne flot repræsenteret med 3 ryttere, Kasper Würtz Schmidt, Emil Ravnsholt og Anders Krogh Jensen. Gruppen arbejdede flot sammen, og øgede forspringet til hovedfeltet, der på tidspunkter var oppe på 7-8 min.

Hen mod slutningen kørte 7 mand væk fra gruppen, og heriblandt var Kasper Würtz Schmidt, der i spurten besatte løbets 3. plads, og dermed kom på podiet i sit blot tredje løb i A-klassen. Emil Ravnsholt og Anders Krogh Jensen blev nr. 20 og nr. 24, mens de øvrige RC1910 Elite ryttere kom ind med det store hovedfelt. Virkelig fornem hold kørsel af hele RC1910 Elite holdet. Dagens placering bragte Kasper Würtz Schmidt i løbets samlede ungdomstrøje efter 1. etape.

I B-klassen var også to ryttere fra RC1910 Elite holdet med i udbrud, og det blev til en 3. plads til Mikkel Bahnsen, og en 7. plads til Rasmus Hvarre ved løbet i Kjellerup.

Mikkel Bahnsen vinder suverænt B

Mikkel Bahnsen vinder suverænt B

I C-klassen viste Morten Lambert helt suveræne sprinterevner, og vandt en meget suveræn sejr i C-klassen. Klubkammeraten Jesper Laustsen besatte løbets 9. plads. Lamberts sejr betød selvfølgelig også, at han skulle stille til start i den gule førertrøje, når cuppens 2. etape skulle køres i Herning søndag.

Søndag blev 2. etape kørt på en helt flad rute ved Ikast, og uden særlig meget vind var der lagt op til nogle sprinterafgørelser i de forskellige klasser. I A-klassen kom feltet samlet ind mod de afsluttende kilometre, men desværre sker der et større styrt ca. 1 km før mål, hvor bl.a. RC1910 Elites Simon Bigum og Anders Krogh ryger med ned. Simon må efterfølgende en tur på hospitalet til observation, men bliver heldigvis udskrevet igen lørdag aften.

Styrtet giver en del uro i feltet, men de øvrige randrusianske ryttere holder hovedet koldt, og Kasper Würtz Schmidt kører sig ind på en flot 4. plads i spurten, mens Emil Ravnsholt også er godt med fremme som nr. 11 og Nils Lau Broge bliver nr. 16. Efter løbet kan Kasper Würtz Schmidt iføre sig den gule førertrøje, da han nu fører i den samlede stilling, og Emil Ravnsholt, der samlet ligger nr. 3, kan iklæde sig den grønne ungdomstrøje, så der er lagt op til en hård dag på kontoret ved løbet i Hammel mandag, hvor hele RC1910 Elite holdet skal ud og forsvare trøjerne.

Kasper Würtz Schmidt

Kasper Würtz Schmidt

I B-klassen er Rasmus Hvarre fra RC1910 Elite igen med fremme, og bliver nr. 6 på dagens etape.

I C-klassen bliver der også vist flot hold kørsel mellem RC1910’erne, og Jesper Laustsen og Morten Lambert bliver hhv. nr. 2 og 3 i dagens løb. Dette betyder også, at Morten Lambert fortsat er i den gule trøje inden sidste etape.
3. etape i Marcello Bergamo Pinse Cup kørtes mandag i og omkring Hammel, hvor bl.a. den hårde Pøt Mølle bakke skulle forceres flere gange af de forskellige klasser.

I A-klassen skulle RC1910 Elite holdet ud og forsvare både den gule førertrøje og den grønne ungdomstrøje, og dette ville blive hårdt arbejde. Heldigvis var teamet fuldtallig med 7 ryttere, idet Simon Bigum meldte sig klar til en tørn efter et grimt styrt i løbet ved Ikast søndag.

A-klassens løb blev som forventet hårdt, og RC1910 Elite rytterne kæmpede hvad de kun, men styring af løbet blev det ikke til, og den nærmeste konkurrent til at tage den gule trøje fra Kasper Würtz Schmidt var Patrick Clausen, Team TREFOR – Blue Water, der kom i mål som nr. 16, mens Kasper blev nr. 27 i dagens løb, og det var lige nøjagtig nok til, at Patrick Clausen kom forbi Kasper Würtz Schmidt i den samlede stilling.

Kasper Würtz Schmidt slutter dermed som samlet nr. 2 i Marcello Bergamo Pinse Cup i A-klassen, og står øverst på skamlen i kampen om den grønne ungdomstrøje.

Kasper Würtz Schmidt vinder ungdomstrøjen

Kasper Würtz Schmidt vinder ungdomstrøjen

Emil Ravnsholt slutter som nr. 4 samlet, og nr. 2 i ungdomskonkurrencen.

Der blev vist rigtig fornem holdkørsel af elite rytterne alle tre dage i træk.

I både B-klassen og C-klassen blev det til total triumf til rytterne fra Randers Cykleklub af 1910 på den hårde rute ved Hammel. I B-klassen vandt Mikkel Bahnsen og i C-klassen blev det også til sejr til Jacob Holme, begge ryttere havde været med i tidlige udbrud.

I C-klassen blev Morten Lambert nr. 5, og det var nok til, at han beholdt føringen, og kunne lade sig hylde som samlet vinder i Marcello Bergamo Pinse Cup. Efter Pinsens pointhøst er Morten Lambert nu klar til fremover at stille op i B-klassen.

 MTB rytterne fra RC1910 har været ude på lange distancer ved MTB Maraton løbet i Fussingø søndag, og her blev det til en podieplacering som nr. 3 til Anne Mette Rasmussen i Dame-B klassen, og en 5. plads til Jonny Jørgensen i Veteran H50 klassen. Anne Mette Rasmussen nærmer sig dermed kraftigt en oprykning til MTB Dame-A klassen.

Tirsdag aften blev der kørt gadeløb ved Hornsyld nær Horsens, og her kørte unge talentfulde Sebastian Ifversen et rigtig flot løb, og vandt en flot sejr i U17-klassen.

Resultaterne:
09.06.14, Pinse Løbet Hammel:
A-klassen – 137,7 km:

1. Jonas Aaen, Riwal Cycling Team, 3.14.04
2. Mads Christensen, Cult Energy Vital Water, s.t.
3. Dennis Herforth Jensen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 3.15.55
*5. Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 3.16.48
24. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.17.51
26. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
27. Kasper Würtz Schmidt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
32. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
33. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
69. Simon Bigum, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.18.03

 

Kasper Würtz Schmidt slutter som samlet vinder af ungdomstrøjen i Marcello Bergamo Pinse Cup, og som nr. 2 i den samlede slutstilling.

Kasper W. Schmidt og Emil Ravnholt (1)

Kasper W. Schmidt og Emil Ravnholt

Emil Ravnsholt bliver nr. 4 sammenlagt, og nr. 3 samlet i ungdomskonkurrencen.
Nils Lau Broge og Jens Møller Pedersen slutter sammenlagt som hhv. 18 og 21.

 

B-klassen – 116 km:

1. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.48.45
14. Jesper Kael, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.49.34
15. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite,

 Mikkel Bahnsen slutter som nr. 8 samlet i Marcello Bergamo Pinse Cup.

 

C-klassen – 87 km:

1. Jacob Holme, Randers Cykleklub af 1910, 2.14.41
5. Morten Lambert, Randers Cykleklub af 1910, 2.15.39

Morten Lambert vinder samlet Marcello Bergamo Pinse Cuppen.

Morten Lambert samlet vinder

Morten Lambert samlet vinder

 

Veteran H40 klassen – 87 km:

7. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.09.00

 

Veteran H50 klassen – 87 km:

13. Ulrich Jung, Randers Cykleklub af 1910, 2.16.10

 

Ungdom U17 klassen – 87 km:

8. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 2.10.31

 

08.06.14, Herning Cykleklub Løbet:

A-klassen – 138 km:

1. Søren Kragh Andersen, Team TREFOR – Blue Water, 3.14.30
2. Patrick Clausen, Team TREFOR – Blue Water, 3.14.31
3. Anders Holm, Bornholm Pro Cycling, s.t.
4. Kasper Würtz Schmidt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
11. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.14.46
16. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
28. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
39. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
44. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t. 

 

B-klassen – 130 km:

6. Rasmus Hvarre, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.02.53

 

C-klassen – 104 km:

2. Jesper Laustsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.32.30
3. Morten Lambert, Randers Cykleklub af 1910, s.t. 

07.06.14, Designa Løbet, Silkeborg:

A-klassen – 158 km:

1. Yannick Janssen, Team Bliz-Merida Holland, 3.30.54
2. Michael Carbel, Cult Energy Vital Water, s.t.
3. Kasper Würtz Schmidt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
*11 Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken-Knudsgaard, 3.30.57
20. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
24. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
55. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.37.53
56. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
60. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.

 

B-klassen – 105 km:

3. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.24.16
7. Rasmus Hvarre, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.

 

C-klassen – 105 km:

1. Morten Lambert, Randers Cykleklub af 1910, 2.29.15
9. Jesper Laustsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.31.03

 

Veteran H50 klassen – 70 km:

8. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.43.14

 

Ungdom U-17 klassen – 70 km:

10. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.41.46
19. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 1.43.16

 

04.06.14, BGI Gran Prix, Hornsyld:
Ungdom U17 klassen – 22 km:

1. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 33.08

 

08.06.14, Arbejdernes Landsbank MTB Maraton, Fussingø:
Dame-B klassen – 52 km:

3. Anne Mette Rasmussen, Randers Cykleklub af 1910, 3.17.52

 

Veteran H50 klassen – 78 km:

5. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 4.33.08