Pressemeddelelse RC1910, uge 33-2015

Randers Cykleklub af 1910
16.08.15 – Flotte placeringer til RC1910 rytterne
 
I uge 33 er der blevet kørt både gadeløb, MTB gadeløb og landevejsløb med flotte placeringer til cykelrytterne fra Randers Cykleklub af 1910.

Torsdag blev der kørt gadeløb i Aars, hvor de randrusianske Rasmus Mygind og Jens Møller Pedersen kom i præmierækken i Eliteklassen som hhv. nr. 12 og nr. 18.
I Ungdom U17 klassen fik Oliver Farving en flot 6. plads i gadeløbet.

Fredag var der igen gadeløb, denne gang i Herning, hvor Rasmus Mygind igen var med fremme, og blev en flot nr. 4, mens RC1910’s gæsterytter fra Barbados, Jamol Eastwood, blev nr. 15.

Fredag aften var der også gadeløb for rytterne med de brede dæk, idet Grenaa CC igen i år var arrangør af det traditionsrige MTB Gadeløb. Her var Steen Schmidt, RC1910 med helt fremme i Veteran H40 klassen, hvor han blev en fornem nr. 2.

Lørdag gik landevejssæsonen for alvor i gang igen efter en længere sommerpause, og på trods af et noget lunefuldt sommervejr, viste Randers rytterne, at de ikke har ligget på den lade side i sommerferien, og det blev til mange flotte placeringer og præmier.

I A-klassen viste RC1910 Elite rytterne sig rigtig frem, og efter et meget flot og veldisponeret løb kunne Mikkel Bahnsen besætte løbets 4. plads, mens det blev til yderligere tre præmier mere til RC1910 Elite, idet Anders Krogh, Nils Lau Broge og Jens Møller Pedersen sluttede som hhv. nr. 7, 8 og 15. Endnu en randrusiansk rytter Rolf Broge fik præmie som nr. 9.

I D-klassen fik Morten Qvistgaard sit hidtil bedste resultat med en 5. plads, Michael Jensen hentede præmie som nr. 13, og hos de yngre ryttere blev det til 8. pladser til både Casper Busk i Ungdom U17 og til Mads-Emil Dupont Hougaard i Børn U13.

Søndag stod den igen på landevejsløb, denne gang på vejene omkring Vejen, og her kørte RC1910 Elite ryttere igen rigtig flot. Jesper Hansen kom med i dagens udbrud, som så rigtig lovende ud, men desværre blev hentet kort før mål, og det hele endte i en massespurt.
Bedste randrusianer blev Mads Würtz Schmidt på en 3. plads, og præmie blev der også til Jacques Stilling, Rolf Nyborg Broge og Jens Møller Pedersen som hhv. nr. 15, 17 og 20 i den store massespurt.

I C-klassen fik Karsten Kousgaard de første point på kontoen i år med en flot 4. plads. I D-klassen var der igen præmie til Morten Qvistgaard, denne gang som nr. 10, og hos de lidt ældre hentede Alex Madsen en 5. plads i Veteran H50 klassen.
Casper Busk hentede igen præmie i Ungdom U17 klassen som nr. 23.

Alt i alt flot kørsel over hele linjen, som lover godt for den sidste halvanden måned af sæsonen, hvor A-rytterne bl.a. skal køre en Post Cup afdeling på søndag i Sønderborg, og børn- og ungdomsrytterne om små 14 dage skal dyste om de danske mesterskaber i Horsens.

Onsdag er RC1910 arrangør af 8. afdeling i MTB rytternes Webike Cup, som køres på en kuperet rute i Fussingø.

Resultaterne:
16.08.15, NCC-Løbet ved Vejen:
A-klassen – 133,8 km:
1. Alex Rasmussen, Team TREFOR – Blue Water, 2.52.13
2. Patrick Clausen, Team TREFOR – Blue Water, s.t.
3. Mads Würtz Schmidt, Team coloQuick, s.t.
15. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
17. Rolf Nyborg Broge, Team coloQuick, s.t.
20. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.52.17
26. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
31. Jamol Eastwood, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
32. Anders Krogh, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
49. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.52.25
50. Kasper Würtz Schmidt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.52.29
67. Rasmus Mygind, Riwal Platform Cycling Team, 2.53.55
68. Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
69. Rasmus Esmann Ginnerup, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
70. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.54.36

C-klassen – 111,5 km:
4. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.39,50

D-klassen – 89,2 km:
10. Morten Qvistgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.08.12

H40 klassen – 111,5 km:
17. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.33.13

H50 klassen – 89,2 km:
5. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.05.20

Junior klassen – 111,5 km:
11. Mikkel Beck Olsen, Mascot WorkWear Campus Vejle, 2.29.07
43. Sebastian Ifversen, Team Herning CK Junior, 2.36.16

U17 klassen – 89,2 km:
23. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.10.07

15.08.15, Poul Erik Bech Løbet ved Kolding:
A-klassen:
1. Mark Sehested, Team TREFOR – Blue Water, 3.05.58
2. Troels Vinther, Cult Energy Pro Cycling, 3.06.06
3. Daniel Foder, Team TREFOR – Blue Water, s.t.
4. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.07.14
7. Anders Krogh, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.07.28
8. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
9. Rolf Nyborg Broge, Team coloQuick, s.t.
15. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
23. Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.07.35
38. Jamol Eastwood, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.15.40
39. Rasmus Mygind, Riwal Platform Cycling Team, s.t.
46. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.18.16
47. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
50. Rasmus Esmann Ginnerup, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.20.30

D-klassen:
5. Morten Qvistgaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.59.40

H40 klassen – 90 km:
13. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.16.33
19. Thomas K. Thomasssen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
29. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.19.30

Junior klassen – 105 km:
15. Mikkel Beck Olsen, Mascot WorkWear Campus Vejle, 2.36.58
18. Sebastian Ifversen, Team Herning CK Junior, 2.37.36

U17 klassen – 75 km:
8. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.55.42

U13 klassen – 23 km:
8. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 42.13

14.08.15, MTB Gadeløb i Grenaa:
Veteran H40 klassen:
2. Steen Schmidt, Randers Cykleklub af 1910, 1.01.10
15. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.08.34
29. Jesper Kvist, Randers Cykleklub af 1910, 1.13.10

14.08.15, Handelsbanken Gadeløbet i Herning:
Elite klassen:
1. Asbjørn Kragh Andersen, Team TREFOR – Blue Water, 1.23.35
2. Mads Rahbek, Team TREFOR – Blue Water, 1.23.52
3. Troels Vinther, Cult Energy Pro Cycling, s.t.
4. Rasmus Mygind, Riwal Platform Cycling Team, 1.23.56
15. Jamol Eastwood, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.24.03 

13.08.15, Jutlander Bank GP, Gadeløb i Aars:
Elite klassen:
1. Andreas Hyldgaard Jeppesen, Team TREFOR – Blue Water, 1.10.08
2. Jakob Frandsen, Team Jutlander Bank, 1.10.22
3. Mark Sehested, Team TREFOR – Blue Water, s.t.
12. Rasmus Mygind, Riwal Platform Cycling Team, 1.11.31
18. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.11.32
27. Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.

Ungdom U17 klassen:
6. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 33.23