Pressemeddelelse RC1910, uge 34-2014

Randers Cykleklub af 1910
24.08.14 – Flotte placeringer til de randrusianske ungdomsryttere ved DM, podieplacering til Simon Bigum i A-klassen og oprykning til juniorklassen for Sebastian Ifversen.

Sebastian Ifversen oprykket til junior

Sebastian Ifversen oprykket til junior

De unge ryttere fra Randers Cykleklub af 1910 har i denne weekend deltaget i de danske mesterskaber for ungdomsryttere, og der var på forhånd store forventninger til at rytterne kunne hive et par top 10 placeringer hjem, og på enkeltstarten var der et håb om, at Sebastian Ifversen kunne køre en medalje hjem, hvis alt klappede på dagen, idet han har vist stor styrke i alle sæsonens enkeltstarter indtil nu.

Med sygdom i kroppen lykkedes det meget flot Sebastian Ifversen at blive nr. 6 på lørdagens DM enkeltstart, kun 40 sek. fra sejren, og sølle 17 sek. fra bronzemedaljen. Et løb, hvor der var meget tæt kamp i toppen, og top 20 lå inden for kun et minut.

Tre RC1910 U17 ryttere, Mikkel Beck Olsen, Sebastian Ifversen og Jonas Stegger, kvalificerede sig ud fra enkeltstartsresultaterne til søndagens A-finale, hvor der skulle dystes om DM medaljer i landevejsløb.

Bedst gik det for Mikkel Beck Olsen, der kørte et rigtig flot og fornuftigt løb, og var rigtig tæt på målsætningen om en top 10 placering, idet han blev nr. 11, men rigtig flot kørt af den unge rytter.

Efter ungdoms DM har Sebastian Ifversen indkørt så mange point, at han nu bliver rykket op i juniorklassen, hvor han skal køre i den resterende del af sæsonen. Det bliver spændende at følge den unge talentfulde rytter.

Flotte placeringer til Simon Bigum og Emil Ravnsholt

Flotte placeringer til Simon Bigum og Emil Ravnsholt

Rytterne fra Randers Cykleklub af 1910 Elite har i ugens løb være i ”kamp” i flere gadeløb i både øst og vest, og det blev søndag til en rigtig fornem podieplacering til spurthurtige Simon Bigum, da Hvidovre CK afholdte deres 60 års jubilæums løb. I samme løb blev team kammeraten Emil Ravnsholt nr. 12.

  

Jacques Stilling viste stærk kørsel i Kjellerup

Jacques Stilling viste stærk kørsel i Kjellerup

Fredag aften blev det til en flot 5. plads til Jacques Stilling ved Designa Grand Pris i Kjellerup, hvor Jacques var med helt fremme i første gruppe.

I samme løb blev det også til præmie til Simon Bigum og Nils Lau Broge, der sluttede som hhv. nr. 10 og 13.

Torsdag aften blev det også til en præmieplacering til Nils Lau Broge på den kuperede rute ved ”Rundt om Lunden” gadeløbet i Horsens, hvor han blev nr. 12.

I onsdags afholdte Randers Cykleklub af 1910 8. afd. af den gennemgående MTB Webike Motionscup, som blev kørt på en hård og udfordrende planlagt af den rutinerede RC1910 mountainbike rytter Jonny Jørgensen.

Ruten og arrangementet fik stor ros af de i alt 179 deltagere, som alle havde en hyggelig aften i Fussingø Skoven med masser af sved på panden.

Resultaterne:
24.08.14, Hvidovre CK’s 60 års Jubilæums løb, gadeløb i Hvidovre:
Elite klassen, 60 min. + 1 omg.:
1. Lars Carstensen, Bornholm Pro Cycling, 1.04.32
2. Frederik Schwartz, DCR-Ballerup, 1.05.23
3. Simon Bigum, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
12. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.

24.08.14, DM Ungdom Landevejsløb ved Middelfart:
Ungdom U17 klassen, A finale, 77 km:
11. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.02.19

Ungdom U17 klassen, B finale, 77 km:
18. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 2.21.57

23.08.14, DM Ungdom enkeltstart ved Middelfart:
Ungdom U17 klassen, 15,4 km:
6. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 22.58
46. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 24.16
74. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 25.08
80. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 25.12
105. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 26.25
De første 75 ryttere kvalificerer sig til A-finale i DM linieløb, og de øvrige kører med i B-finalen.

22.08.14, Designa Grand Prix, gadeløb i Kjellerup:
Elite klassen, 60 min. + 10 omg.:
1. André Steensen, Cult Energy Vital Water, 1.10.15
2. Jonas Aaen, Riwal Platform Cycling Team, 1.10.18
3. Rasmus Quaade, Team TREFOR – Blue Water, s.t.
5. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.10.32
*6. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 1.10.48
10. Simon Bigum, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.11.36
13. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.11.50
*14. Rasmus Mygind, Team TREFOR – Blue Water, s.t.
*=RC1910 ryttere, der kører på continentale teams

21.08.14, ”Rundt om Lunden ”, gadeløb i Horsens:
Elite klassen, 55 km:
1. Lasse Bøchman, Cult Energy Vital Water, 1.15.53
2. Daniel Foder, Team TREFOR – Blue Water, 1.16.01
3. André Steensen, Cult Energy Vital Water, s.t.
12. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.17.41
*14. Rasmus Mygind, Team TREFOR – Blue Water, 1.17.44
17. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.19.56
21. Simon Bigum, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.20.41
*23. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 1.20.49
*=RC1910 ryttere, der kører på continentale teams

20.08.14, #8 Webike MTB afdeling, Fussingø:
Herre:
40. Anders Vestergaard Nielsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.16.41
46. Danni Hviid, Randers Cykleklub af 1910, 1.23.30

Veteran H40:
15. Svend Åge Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.08.03
32. Claus Munk, Randers Cykleklub af 1910, 1.17.09
45. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.07.57 (lapped)