Pressemeddelelse RC1910, uge 38-2014

Randers Cykleklub af 1910
21.09.14 – Oprykning til Alex Madsen og mange flotte præmieplaceringer til rytterne fra Randers Cykleklub af 1910

Rytterne fra Randers Cykleklub af 1910 har i denne weekend deltaget i landevejsløb i Esbjerg, Odder, Hillerup og Ballerup, mens en enkelt mountainbike rytter har været i Holte og vise RC1910 flaget.
Lørdag blev der kørt cykelløb ved Esbjerg i solskin og svag vind, mens der søndag ved Odder var en del mere vind at kæmpe med for rytterne.

Ved A-klassens løb i Esbjerg kom Anders Krogh fra RC1910 Elite med i det afgørende udbrud, hvor også en anden randrusiansk rytter, Rasmus Mygind, befandt sig. Anders Krogh måtte desværre hen mod slutningen af løbet slippe frontgruppen, men han kunne ”trille” i mål til en præmieplacering som nr. 13. Rasmus Mygind besatte løbets 5. plads.

I hovedfeltet skulle der også køres om præmier og ikke mindst point til den samlede In2Zym-Xtreme Cup, og her lavede Nils Lau Broge og Sebastian Carlsbæk et flot forarbejde inden spurten for Jens Møller Pedersen og Jacques Stilling, som kunne hente præmier som nr. 17 og 18.

Søndag var Rasmus Mygind endnu engang med i front i A-klassen, og hentede endnu en 5. plads, mens RC1910 Elites Nils Lau Broge også fik præmie som nr. 19.

Efter weekendens to afdelinger i In2Zym-Xtreme Cup i A-klassen ligger Jacques Stilling på en samlet 7. plads kun få point fra en samlet podieplads, så der er lagt op til en hård og taktisk dyst, når sæsonens to sidste løb køres i næste weekend i Tønder og Bov/Padborg.

RC1910 Elites Emil Ravnsholt har deltaget i løb på Sjælland i denne weekend, og søndag kørte han en 15. plads hjem ved løbet A-klassens løb i Ballerup.

Ved løbet i Odder var Jesper Kael med i frontgruppen, og fik en flot 6. plads i B-klassen.

Unge Sebastian Ifversen, der er rykket op i juniorklassen, viste flot kørsel ved løbet i Esbjerg, hvor han var med i udbrud, og besatte løbets 6. plads.

Alex Madsen rykker en klasse op

Alex Madsen rykker en klasse op

Veteranrytterne fra Randers Cykleklub af 1910 har haft en rigtig god weekend, hvor det i Veteran H50 klassen blev til en 2. plads ved løbet i Odder til Alex Madsen, som hermed fik de sidste point til oprykning til Veteran H40 klassen. Dagen i forvejen i Esbjerg var det også blevet til RC1910 præmier i Veteran H50 klassen, hvor Alex Madsen og Roy Andersen blev hhv. nr. 8 og nr. 12.

De lidt ”yngre” veteranryttere Michael Jensen og Henrik Jensen var også med fremme i løbene i Esbjerg og Odder. Lørdag blev Michael Jensen nr. 5, og søndag hentede Henrik Jensen point ved løbet i Odder. Det betyder, at Henrik Jensen nu kun er et enkelt point fra oprykning til B-klassen.

I MTB rytternes gennemgående Sram Liga Cup blev finalen kørt i Holte, og her blev Jonny Jørgensen nr. 9 i Veteran H50 klassen, og sammenlagt sluttede han på en 10. plads.

21.09.14, Kvickly Løbet, Odder:
A-klassen – 136,5 km – #4 In2Zym-Xtreme Cup:
1. Michael Reihs, Cult Energy Vital Water, 3.08.13
2. Christian Moberg, Cult Energy Vital Water, 3.08.14
3. Lasse Bøchmann, Cult Energy Vital Water, 3.08.21
*5. Rasmus Mygind, Team TREFOR – Blue Water, 3.09.18
19. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.19.51
*RC1910 ryttere, der kører på continental teams.

Samlet stilling i In2Zym-Xtreme Cup efter 4. afd.:
1. Jesper Odgaard Nielsen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 103 Point
2. Christian Moberg, Cult Energy Vital Water, 94 Point
3. Christoffer Lisson, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 60 Point
7. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 50 Point
*11. Rasmus Mygind, Team TREFOR – Blue Water, 36 Point
17. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 19 Point
24. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 14 Point
26. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 13 Point
46. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 4 Point
*48. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 3 Point

B-klassen – 109,2 km:
6. Jesper Kael, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.41.39

D-klassen – 54,6 km:
24. Frank Eriksen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.23.03

Veteran H40 klassen – 81,9 km:
7. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.03.06
14. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.05.18

Veteran H50 klassen – 54,6 km:
2. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.24.15

Ungdom U17 klassen – 54,6 km:
31. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.28.11
33. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
44. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 1.48.40

21.09.14, Helge Andersens Løbet, DCR-Ballerup:
A-klassen – 153,4 km:
1. Nikola Aistrup, Riwal Platform Cycling Team, 3.43.31
2. Lars Carstensen, Bornholm Pro Cycling, 3.45.35
3. Johan Svensson, FireFighters Upsala, s.t.
15. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.46.02

21.09.14, Finale Sram MTB Liga, Holte :
Veteran H50 klassen:
9. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.16.54
Samlet slutstilling, Veteran H50 klassen:
10. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 290 Point

20.09.14, Frøs Herreds Sparekasse Løbet, Esbjerg:
A-klassen – 145,2 km – #3 In2Zym-Xtreme Cup:
1. Christian Moberg, Cult Energy Vital Water, 3.18.18
2. Jacob Gye Madsen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 3.18.26
3. Lasse Bøchmann, Cult Energy Vital Water, s.t.
*5. Rasmus Mygind, Team TREFOR – Blue Water, 3.23.29
13. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.24.59
17. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.29.02
18. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
25. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
28. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.29.15
*RC1910 ryttere, der kører på continental teams.

Junior/U19 klassen – 96,8 km:
6. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.12.10

Veteran H40 klassen – 96,8 km:
5. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.13.26
17. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.14.59

Veteran H50 klassen – 72,6 km:
8. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.45.27
12. Roy Andersen, Randers Cykleklub af 1910, 1.45.30

20.09.14, Landevejsløb, Hillerød:
A-klassen – 127,2 km:
1. Morten Pedersen, Bornholm Pro Cycling, 2.53.37
2. Kasper Malmkjær, Team ABC Elite, s.t.
3. Mathias Lindberg Mortensen, DCR-Ballerup, s.t.
33. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.53.42