Pressemeddelelse RC1910, uge 38-2017

Randers Cykleklub af 1910
24.09.17 – Bronzemedalje til Mads-Emil Dupont Hougaard ved de Jysk-Fynske Mesterskaber i enkeltstart lørdag i Haderslev, og flere podieplaceringer i Esbjergs løb søndag.
Jysk Fynsk Mesterskab Enkeltstart 2017_05
Lørdag blev der kørt om medaljer i det Jysk-Fynske Mesterskab i enkeltstart. Kampen mod uret foregik ved Haderslev, og i U15 klassen blev det til en flot bronzemedalje til Mads-Emil Dupont Hougaard fra Randers Cykleklub af 1910.
Klubkammeraten Christopher Johansson, der er Dansk Mester i enkeltstart i U13 klassen, er rykket op i U15 klassen i sæsonens sidste løb, og han viste stor styrke blandt de ældre konkurrenter, og fik præmie som nr. 10 i U15 klassen.

I A-klassen kørte et par randrusianske ryttere sig i præmierækken, idet Nils Lau Nyborg Broge og Rasmus Mygind sluttede som hhv. nr. 7 og 10.
Marius Linde nr. 3
Søndag blev der kørt på landevejene ved Esbjerg, og her hentede Nils Lau Nyborg Broge en meget flot 2. plads i A rytternes løb over 146 km. I samme klasse blev Rasmus Mygind nr. 10.

I Veteran H-50 kom RC1910’s Alex Madsen på podiet som nr. 2, og hos de helt yngste i U11-klassen kunne Marius Engelbrecht Linde bestige podiets nederste trin som nr. 3.

Præmier var der igen til RC1910’s stærke U15 ryttere, hvor Mads-Emil Dupont Hougaard og Christopher Johansson sluttede i præmierækken som hhv. nr. 6 og nr. 8.

Efter denne weekend rykker Mads-Emil Dupont Hougaard op i U17 klassen.

Landevejssæsonen lakker mod enden, og i den kommende weekend køres traditionen tro de sidste løb i Tønder og Bov.

Resultaterne: 
MJ Rengørings Løbet i Esbjerg, søndag: 
A-klassen – 146,4 km:
1. Aske Louring Vorre, Team Giant – Castelli, 3.15.02
*2. Nils Lau Nyborg Broge, Team AURA Energi, s.t.
*10. Rasmus Mygind, Riwal Platform Cycling Team, 3.15.04
*21. Mikkel Beck Olsen, Team AURA Energi, 3.20.35

Veteran H40 – 97,6 km:
14. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.19.47

Veteran H50 – 73,2 km:
2. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.46.18

U15-klassen – 43,6 km:
6. Mads-Emil Dupont Hougaard, RC af 1910, 1.18.07
8. Christopher Johansson, RC af 1910, s.t.

U11-klassen – 16,3 km:
3. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cyklelub af 1910, 33.21

Jysk-Fynsk Mesterskab i enkeltstart, Haderslev, lørdag:
A-klassen – 25 km:
1. Christoffer Lisson, BHS-Almeborg-Bornholm, 31.06
*7. Nils Lau Nyborg Borge, Team AURA Energi, 32.19
*10. Rasmus Mygind, Riwal Platform Cycling Team, 32.44
*17. Mikkel Beck Olsen, Team AURA Energi, 33.40

U-15 klassen – 15 km:
3. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 24.00
10. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 24.47

U-11 klassen – 10 km:
8. Julian Lionett Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 21.32