Pressemeddelelse RC1910, uge 39-2014

Randers Cykleklub af 1910
28.09.14 – Flot sæsonafslutning til rytterne fra Randers Cykleklub af 1910

I denne weekend er årets sidste landevejsløb blevet kørt, og traditionen tro blev sæsonen afsluttet med løb i Tønder lørdag, og i Bov ved Padborg søndag.
Begge ruter er stort set helt flade, men som regel har vinden også et godt tag i det sønderjyske, og så er der altid lige det ekstra krydderi i Tønders løb, hvor brostenene i Møgeltønder skal forceres på hver omgang.

I A-klassens løb søndag ved Padborg kom en lille gruppe på 5 ryttere hjem et lille halvt minuts tid før det store hovedfelt på omkring 60 ryttere.
Team RC1910 Elite havde desværre ingen ryttere med blandt de første fem, men i den store massespurt om 6. pladsen var Simon Bigum og Jens Møller Pedersen med helt i front, og hentede årets sidste præmier som hhv. nr. 9 og nr. 16.

Michael Jensen nr. 2 i Bov

Michael Jensen nr. 2 i Bov

Ved løbet i Bov sluttede RC1910 Veteran H40 rytteren Michael Jensen sæsonen super flot af med en podieplads på skamlens næst øverste trin som nr. 2.

Lørdag bød ruten på både blæst og brosten, og det gav naturligt en stor spredning i felterne.
I A-klassen kom Nils Lau Broge og Jacques Stilling fra Team RC1910 Elite med hovedfeltet hjem, og hentede placeringer som nr. 18 og 24.

RC1910 veteranrytterne var igen garanter for præmier, hvor Roy Andersen blev nr. 5 i Veteran H50 klassen, og hos de lidt yngre Veteran H40 ryttere hentede nyoprykkede Alex Madsen præmie som nr. 8, og Michael Jensen som nr. 14.
Henrik Jensen placerede sig lige nøjagtig udenfor præmierækken i Veteran H40, og fik dermed ikke det sidste ene point, som han manglede til oprykning til B-klassen.

Hos ungdom U17 rytterne har Oliver Farving fået rigtig godt gang i cyklen her sidst på sæsonen, og han fik sin første præmie nogensinde ved løbet i Tønder som nr. 19, mens klubkammeraten Jonas Stegger sluttede lige efter Oliver som nr. 20.

Efter en helt forrygende landevejssæson, kan rytterne fra RC1910 nu holde lidt pause den næste måneds tid inden vintertræningen og form opbygning frem mod sæson 2015 påbegyndes.

Flot, flot sæson til rytterne fra RC1910

Flot, flot sæson til rytterne fra RC1910

28.09.14, Speditør Løbet, Bov/Padborg:
A-klassen – 138,6 km / finale i In2Zym-Xtreme Cup:
1. Casper Von Folsach, Globeteam – Siesta Homes Group, 3.04.27
2. Rasmus Guldhammer, Team TREFOR – Blue Water, s.t.
3. Nikola Aistrup, Riwal Platform Cycling Team, s.t.
9. Simon Bigum, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.04.59
*13. Rasmus Mygind, Team TREFOR – Blue Water, s.t.
16. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
24. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
38. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
51. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
78. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.06.47
80. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.09.16
*82. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, 3.10.27
*RC1910 ryttere, der kører på continental teams.

Veteran H40 klassen – 99 km:
2. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.20.37

Veteran H50 klassen – 79,2 km:
26. Roy Andersen, Randers Cykleklub af 1910, 1.55.18

Ungdom U17 klassen – 79,2 km:
35. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 1.56.02
53. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
60. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
67. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

27.09.14, Sapa Løbet, Tønder:
A-klassen – 138 km / In2Zym-Xtreme Cup:
1. Martin Grøn, Riwal Platform Cycling Team, 3.13.50
2. Casper Von Folsach, Globeteam – Siesta Homes Group, 3.13.51
3. Kasper Asgreen, Odder Cykleklub, 3.14.04
18. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.14.27
24. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
*33. Rasmus Mygind, Team TREFOR – Blue Water, 3.14.36
*RC1910 ryttere, der kører på continental teams.

B-klassen – 110,4 km:
17. Rasmus Esmann Ginnerup, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.52.17

Veteran H40 klassen – 82,8 km:
8. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.08.59
14. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.09.02
19. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.09.12

Veteran H50 klassen – 82,8 km:
5. Roy Andersen, Randers Cykleklub af 1910, 2.08.00

Ungdom U17 klassen – 82,8 km:
19. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 2.22.41
20. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 2.22.44