Pressemeddelelse RC1910, uge 27-2014

Randers Cykleklub af 1910

06.07.14 – Flotte randrusianske placeringer ved Randers Bike Week med samlet sejr til unge Rickie Quist i D-klassen og samlet sejr i bakke konkurrencen til Nils Lau Broge i A-klassen.

Læs også her og her

I den forgangne uge har der været gang i cykelløbene omkring Randers, hvor den 3. udgave af Randers Bike Week løb af stablen, og de randrusianske cykelryttere stak bestemt næsen frem undervejs.

I A-klassen lagde rytterne fra Team RC1910 Elite meget flot ud, idet Jacques Stilling og Nils Lau Broge kom med i et 5-mands udbrud på første etape. I slutfasen kørte Jacques Stilling taktisk klogt, og kunne med et overraskelsesangreb til sidst køre først over stregen, og iklæde sig den gule trøje.

De randrusianske cykelryttere Mads Würtz Schmidt, Rolf Broge, Jesper Hansen og Nils Lau Broge kom på de efterfølgende pladser.

På 1. etape havde Nils Lau Broge kørt sig i løbets bakketrøje, og dermed stillede to Team RC1910 Elite ryttere til start på 2. etape i løbets trøjer i A-klassen.

På 2. etape i A-klassen blev det til sejr til Mads Würtz Schmidt med brødrene Nils Lau og Rolf Broge på 2. og 3. pladsen.

3. etape var enkeltstart, og lå lige til højrebenet for Mads, der da også vandt denne etape.

Her kørte Jacques Stilling en rigtig god enkeltstart, og blev nr. 3 på etapen, mens Team RC1910 Elite rytterne Nils Lau Broge og Anders Krogh sluttede som nr. 6 og 7 på enkeltstarten.

Disse gode placeringer gav Team RC1910 Elite dagens sejr i holdkonkurrencen.

4. etape var løbets kongeetape, og inden denne etape var Mads Würtz Schmidt i den gule trøje, og Nils Lau Broge i den ”prikkede” bakketrøje.

Rolf Broge kørte helt suverænt i de vante omgivelser ved Fussingø, og vandt etapen med næsten 3½ minuts forspring. Nils Lau Broge viste igen gode ben, og besatte etapens 3. plads, og beholdte naturligvis sin bakketrøje.

Mads måtte udgå på etapen, og Rolf overtog den gule trøje efter sin suveræne kørsel.

Sidste etape blev kørt som gadeløb, og her kørte Mads og Rolf i mål som nr. 1 og 2, mens Nils Lau blev nr. 5 på etapen.

Det betød en samlet slut sejr til Rolf Broge med Nils Lau Broge på en samlet 2. plads og Jesper Hansen som nr. 3 samlet. Jacques Stilling var også med i front sammenlagt, og endte på en samlet 6. plads.

Nils Lau Broge blev samlet vinder af bakkekonkurrencen

Nils Lau Broge blev samlet vinder af bakkekonkurrencen

 

Nils Lau Broge kunne samlet iklæde sig løbets prikkede bakketrøje, som han havde haft siden første etape.

Helt igennem rigtig flot kørsel af rytterne fra Team RC1910 Elite, der i dette løb ”kun” stillede op med 3 ryttere, men alligevel formåede at slutter på en samlet 4. plads i holdkonkurrencen.

 

 

 

Rickie Quist samlet vinder i D-klassen

Rickie Quist samlet vinder i D-klassen

I D-klassen fik Rickie Quist sit store gennembrud som cykelrytter, og kunne med flot taktisk overblik hjemføre den gule trøje, som han allerede erobrede på løbets 2. etape.

Rickie vandt enkeltstarten, og blev nr. 2 på løbets øvrige etape, og dette var nok til at vinde en kneben samlet sejr.

Super flot præstation af den kun 16-årige rytter, der i år har vist stort fremskidt.

I C-klassen havde RC1910 Kristian Gosvig til start, og han hentede et par 5. pladser undervejs, og sluttede også som nr. 5 sammenlagt.

I U17 klassen blev Sebastian Ifversen nr. 7 på første etape, og løbet så ud til, at det lige var noget for ham med en enkeltstart undervejs. Desværre væltede uheldene ned over Sebastian, og årets Randers Bike Week, blev absolut ikke noget mindeværdigt løb for ham.

Bedste U17 rytter sammenlagt blev Mikkel B. Olsen, der blev nr. 24 samlet i det store U17 felt.

 

Resultaterne (samtlige resultater kan ses på www.randersbikeweek.dk)
1.-5. juli 2014, Randers Bike Week:
(ryttere, der pga. defekt eller styrt, er udgået på etaperne står på resultatlisterne med en placering og en tids straf, men har lov at starte på den efterfølgende etape)

*=RC1910 ryttere, der kører på UCI Continental Teams

05.07.14: 5. etape – gadeløb i Randers:
A-klassen – 40 min.:
*1. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, 42.51
*2. Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 42.51 (gul førertrøje)
3. Mikkel Black Christensen, Odder CK, 44.46
5. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 44.51 (prikket bakketrøje)
*6. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 44.54
10. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 46.23
11. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 46.57
A-klassen sammenlagt:
*1. Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 8.57.25
2. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 9.02.42
*3. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 9.02.43
6. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 9.09.44
*10. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, 9.41.25
12. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 10.00.58
A-klassen bakkekonkurrence sammenlagt:
1. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 21 point
*2. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 14 point
3. Thomas Bundgaard, CK Aarhus, 11 point
*5. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, 3 point
A-klassen holdkonkurrence sammenlagt:
1. Team Designa Køkken – Knudsgaard, 27.02.57
4. Randers Cykleklub af 1910 Elite, 28.13.24

C-klassen – 40 min.:
5. Kristian Gosvig, Randers Cykleklub af 1910, 38.32
C-klassen sammenlagt:
5. Kristian Gosvig, Randers Cykleklub af 1910, 7.38.43

D-klassen – 40 min.:
2. Rickie Quist, Randers Cykleklub af 1910, 39.57 (gul førertrøje)
D-klassen sammenlagt:
1. Rickie Quist, Randers Cykleklub af 1910, 7.55.49

H40 klassen – 40 min.:
8. Thomas Tanggaard, Randers Cykleklub af 1910, 49.44
H40 klassen sammenlagt:
9. Thomas Tanggaard, Randers Cykleklub af 1910, 8.57.38

H50 klassen – 40 min.:
8. Jens Peter Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 49.44
10. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 49.44
H50 klassen sammenlagt:
12. Jens Peter Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 8.49.46
14. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 9.40.25

Ungdom U17 klassen – 40 min.:
28. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 41.38
29. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
30. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
Ungdom U17 klassen sammenlagt:
24. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 5.53.03
56. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, 6.38.31
61. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 6.54.49

Ungdom U13 klassen – 25 min.:
17. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 27.09
Ungdom U13 sammenlagt:
15. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 3.20.16

04.07.14: 4. etape – ”bjergløb” ved Fussingø:
A-klassen – 139,5 km:
*1. Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 3.31.00 (gul førertrøje)
2. Nicklas Pedersen, Team Desgina Køkken – Knudsgaard, 3.34.21
3. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t. (prikket bakketrøje)
*4. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, s.t.
10. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.39.48
11. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.44.18
*14. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, 4.15.27

C-klassen – 108,5 km:
9. Kristian Gosvig, Randers Cykleklub af 1910, 3.02.08

D-klassen – 108,5 km:
2. Rickie Quist, Randers Cykleklub af 1910, 3.05.48 (gul førertrøje)

H40 klassen – 108,5 km:
7. Thomas Tanggaard, Randers Cykleklub af 1910, 4.01.35

H50 klassen – 108,5 km:
12. Jens Peter Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 3.28.15
14. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 4.01.35

Ungdom U17 klassen – 77,5 km:
27. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.59.02
51. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 2.14.50
57. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.25.50
65. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.43.01
66. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

Ungdom U13 klassen – 31,0 km:
14. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.00.08

03.07.14: 3. etape – Enkeltstart ved Sdr. Borup:
A-klassen – 5,4 km:
*1. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, 6.46 (gul førertrøje)
2. Lasse Iversen, Odder CK, 6.58
3. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 7.04
*5. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 7.07
6. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 7.09 (prikket bakketrøje)
7. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 7.10
*10. Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken – Knudsgaard, 7.13
Randers Cykleklub af 1910 Elite vinder dagens holdkonkurrence i A-klassen.

C-klassen – 5,4 km:
10. Kristian Gosvig, Randers Cykleklub af 1910, 7.45

D-klassen – 5,4 km:
1. Rickie Quist, Randers Cykleklub af 1910, 8.09 (gul førertrøje)

H40 klassen – 5,4 km:
9. Thomas Tanggaard, Randers Cykleklub af 1910, 8.01

H50 klassen – 5,4 km:
7. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 8.13
11. Jens Peter Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 8.29

Ungdom U17 klassen – 5,4 km:
28. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 7.45
31. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 7.46
43. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 7.56
69. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 8.23
74. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, 8.49
77. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 9.58

Ungdom U13 klassen – 5,4 km:
20. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 9.55

02.07.14: 2. etape – Landevejsløb ved Sdr. Borup:
A-klassen – 136,4 km:
*1. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, 3.23.19 (gul førertrøje)
2. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t. (prikket bakketrøje)
*3. Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken – Knudsgaard, s.t.
*4. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, s.t.
5. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.23.27
13. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 4.03.13

C-klassen – 99,2 km:
5. Kristian Gosvig, Randers Cykleklub af 1910, 2.39.22

D-klassen – 99,2 km:
2. Rickie Quist, Randers Cykleklub af 1910, 2.45.49 (gul førertrøje)
6. Anders Vestergaard Nielsen, Randers Cykleklub af 1910, 3.19.57

H40 klassen – 99,2 km:
7. Thomas Tanggaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.45.49

H50 klassen – 99,2 km:
10. Jens Peter Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 3.02.22
14. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 3.19.57

Ungdom U17 klassen – 74,4 km:
33. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.53.03
35. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
56. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 2.01.46
59. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
67. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
68. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

Ungdom U13 klassen – 24,8 km:
13. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 51.23

01.07.14: 1. etape – Kriterium ved Sdr. Borup:
A-klassen – 50,4 km:
1. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.13.02 (gul førertrøje)
*2. Mads Würtz Schmidt, Cult Energy Vital Water, s.t.
*3. Rolf Nyborg Broge, Team Designa Køkken – Knudsgaard, s.t.
*4. Jesper Hansen, Team Designa Køkken – Knudsgaard, s.t.
5. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t. (prikket bakketrøje)
15. Anders Krogh Jensen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 1.19.20

C-klassen – 46,2 km:
10. Kristian Gosvig, Randers Cykleklub af 1910, 1.10.56

D-klassen – 46,2 km:
2. Rickie Quist, Randers Cykleklub af 1910, 1.16.06
6. Anders Vestergaard Nielsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.20.56

H40 klassen – 46,2 km:
7. Thomas Tanggaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.12.29

H50 klassen – 46,2 km:
11. Jens Peter Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.20.56
16. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

Ungdom U17 klassen – 46,2 km:
7. Sebastian Ifversen, Randers Cykleklub af 1910, 1.11.02
27. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 1.11.34
28. Mikkel Beck Olsen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
71. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.20.28
72. Kristian Krog Nygaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.20.28
73. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 1.20.28

Ungdom U13 klassen – 25,2 km:
15. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 51.41