Pressemeddelelse RC1910, uge 37-2016 – Principia Løbet

Randers Cykleklub af 1910
18.09.16 – Sejre til Mads Würtz Schmidt, Henrik Jensen og Julie Alberte Thinggaard Schmidt i Principia Løbet/Post Cup finalen

Randers Cykleklub af 1910 afviklede søndag Principia Løbet, som samtidig var finalen i årets Post Cup serie.

mads-vinderLøbet blev afviklet på en forholdsvis let rute omkring Harridslev, men da A-klassen skulle starte omkring middag blæste det lidt op, og Team Virtu PRO-Vélo Concept holdet med Mads Würtz Schmidt i spidsen gjorde løbet hårdt ved at køre i formidabelt tempo med over 45 km/t på de første 35 km. Det splittede det 105 mand store felt i flere grupper, hvor bl.a. Mads Würtz Schmidt og Kasper Würtz Schmidt sad med i første gruppe. Kasper udgik dog af løbet på et senere tidspunkt. Hen mod finalen af løbet, ca. 35 km fra mål, slap fire ryttere afsted i et afgørende udbrud, og her viste Mads Würtz Schmidt sin VM form ved at køre solo i mål som vinder på hjemmebanen.

Sammenlagt i Post Cuppen sejrede Troels Vinther, Riwal Platform Cycling Team, der med en 3. plads i dagens løb fik de sidste point til den endelige sejr.
julie-alberte-t-schmidt-vinder-u11p

I de øvrige klasser gik det også rigtig flot for deltagerne fra Randers Cykleklub af 1910. Henrik Jensen og Julie Alberte Thinggard Schmidt sejrede begge i suveræn stil i henholdsvis Veteran H60 og U11 pigeklassen.

Frederik Dupont Hougaard scorede en flot podieplacering som nr. 3 i U11 drengeklassen, mens det blev til 4. pladser i D-klassen til Karl Magnus Larsen og i Veteran H50 klassen til Alex Madsen.

Christopher Johansson fik præmie for en flot 7. plads i U13 drengeklassen, og i U15 drengeklassen var der igen præmier til Mads-Emil Dupont Hougaard og Jens Winther Brinkmann som hhv. nr. 8 og nr. 10.
I C-klassen var der præmie til Karsten Kousgaard, som nr. 8, og i Veteran H50 sluttede Henrik Albertsen og Ejnar Mogensen også med præmie i Principia Løbet som nr. 7 og 10.

Principia Løbet blev afviklet i fint vejr og uden uheld, og Post Cup løbet med mange store navne til start trak mange tilskuere til målområdet ved Korshøjskolen; men også ude på ruten var mange mødt frem for at følge løbet. Randers Cykleklub af 1910 fik en hel del ros for et perfekt afviklet stævne.

henrik-jensen-vinder-h60

Lørdag deltog flere ryttere i Odder CK’s landevejsløb, og her sejrede Randers manden Nils Lau Broge, Team WeBike i A-klassen.
Mads-Emil Dupont Hougaard og Jens Winther Brinkmann fik præmier i U15 drengeklassen som nr. 7 og 11, og hos de lidt ældre i Veteran H50 klassen hentede Alex Madsen en 12. plads.

Alt i alt en flot, flot cykelweekend til de randrusianske cykelryttere, der slutter den danske cykelsæson af i næste weekend med de traditionsrige løb i Tønder og Bov.

Resultaterne:
18.09.16, PRINCIPIA LØBET / Post Cup Finalen, Randers:
A-klassen – 173 km:
*1. Mads Würtz Schmidt, Team Virtu PRO-Vélo CONCEPT, 3.52.48
2. Rasmus Guldhammer, Stölting Service Group, 3.52.49
3. Troels Vinther, Riwal Platform Cycling Team, 3.53.08
4. Kasper Asgreen, Team VirtuPRO-Vélo CONCEPT, 3.53.42
5. Nicolai Brøchner, Riwal Platform Cycling Team, 3.56.19

C-klassen – 86 km:
8. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.09.24

D-klassen – 69 km:
4. Karl Magnus Larsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.44.31
21. Anders Holm Milo, Randers Cykleklub af 1910, 1.51.27

Veteran H50 – 69 km:
4. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.45.02
7. Henrik Albertsen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
10. Ejner Mogensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

Veteran H60 – 69 km:
1. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.57.10

Junior – 103 km:
*8. Mikkel Beck Olsen, Team Mascot WorkWear, 2.31.49

Børn U15 – 34 km:
8. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randes Cykleklub af 1910, 55.53
10. Jens Vinther Brinkmann, Randers Cykleklub af 1910, 56.01

Børn U13 – 17 km:
7. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 30.55

Børn U11 Drenge – 9 km:
3. Frederik Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 17.19

Børn U11 Pige – 9 km:
1. Julie Alberte Thinggaard Schmidt, Randers Cykleklub af 1910, 20.29

17.09.16, Kvickly Løbet, Odder:
A-klassen 124 km:
*1. Nils Lau Broge, Team WeBike, 2.58.12
2. Rasmus Iversen, Team Giant Scatto, s.t.
3. Daniel Lyhne, Vejle CK, 2.58.35
*6. Rasmus Ginnerup, Team Soigneur, 2.58.51

Veteran H50 – 74 km:
*12. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.58.44

Børn U15 – 49 km:
7. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.24.57
11. Jens Vinther Brinkmann, Randers Cykleklub af 1910, 1.26.29

mads-wurtz-schmidtimg_4921

img_4883img_4830

img_4795