Pressemeddelelse RC1910, uge 18-2017

Randers Cykleklub af 1910
07.05.17 – Podieplaceringer til RC1910 ryttere

Randers Cykleklubs ryttere har i den forgangne weekend været i ilden både på landevejen og i skoven på MTB.

Ved Viborg blev der søndag afholdt DCU MTB løb, og i A-klassen blev det til en 12. plads til Ulrik Broge fra det RC1910 baserede Team Merida Astral Biking. Bjarne Baltzersen fra samme team blev nr. 5 i B-klassen.

På landevejen kørte rytterne i Ry lørdag og ved Hobro søndag.
Ved løbet i Ry kørte Karsten Kousgaard sig til en 4. plads i C-klassen, og dagen efter i Hobro blev det i samme klasse til en 6. og 9. plads til hhv. Emil Ravnsholt og Jacques Stilling.

Ved løbet i Hobro blev det til en meget fornem præmieplacering i A-klassen til nyoprykkede randrusianske Mikkel Beck Olsen, der stiller op for Team AURA Energi.
18275102_10155278545992020_8855917787870937230_n

I Hobro blev det også til et par podieplaceringer til RC1910 ryttere, hos de ældste blev det til en skammelplacering som nr. 3 til Henrik Jensen i Veteran H60 klassen, og i den anden ende af skalaen blev Julie Alberte Thinggaard Schmidt nr. 2 i U11 pigeklassen.
Christopher Johansson spurtede sig ind på en 5. plads i U13 drenge, og i U11 drenge blev det til en placering som nr. 8 til Marius Engelbrecht Linde.

Resultaterne:
06.05.17, Akva-Kvickly Løbet, Ry:
C-klassen:
4. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.30.48

Veteran H40 klassen:
18. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.33.48
20. Thomas Tanggaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.34.09

Børn U15 klassen:
25. Malte Ballegaard, Randers Cykleklub af 1910, 58.54

07.05.17, Hobro Løbet:
A-klassen – 151 km:
1. Christian Moberg, coloQuick – CULT, 3.39.04
2. Jakob Frandsen, Team AURA Energi, s.t.
3. Michael Carbel, Team VéloCONCEPT, 3.41.03
*10. Mikkel Beck Olsen, Team AURA Energi, 3.43.33
*16. Nils Lau Broge, Team AURA Energi, 3.43.42

C-klassen – 75 km:
6. Emil Ravnsholt, Randers Cykleklub af 1910, 1.55.16
9. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
20. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, s.t.
24. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910, 1.55.34
26. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910, 1.56.25

D-klassen – 75 km:
9. Martin Guldmand, Randers Cykleklub af 1910, 1.59.05

Veteran H50 klassen – 75 km:
14. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.57.50

Veteran H60 klassen – 75 km:
3. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.08.53

Børn U15 klassen – 42 km:
15. Mathias Christensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.13.54

Børn U13 klassen – 24 km:
5. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 42.05

Børn U11 klassen – 12 km:
8. Marius Engelbrecht Linde, 27.41

Børn U11P klassen – 12 km:
2. Julie Alberte Thinggaard Schmidt, 29.25

07.05.17, DCU MTB løb, Viborg:
Herre A-klassen – 30 km:
*12. Ulrik Broge, Team Merida Astral Biking, 1.49.04

Herre B-klassen – 25 km:
*5. Bjarne Baltzersen, Team Merida Astral Biking, 1.34.51