Pressemeddelelse RC1910, uge 21-2015

Randers Cykleklub af 1910
25.05.15 – Rasmus Ginnerup ny A-rytter

Rytterne fra Randers Cykleklub af 1910 har været til landevejsløb alle tre dage i Pinsen, hvor der er blevet dystet på vejene ved Kjellerup, Ikast og Hammel.
Det tre løb talte også til en samlet cup, Marcello Bergamo Cup, som blev kørt på point.

Lørdag viste Rasmus Ginnerup fra Team RC1910 Elite rigtig god form i B-klassen, hvor han vandt løbet, og dermed kunne iklæde sig den gule førertrøje i cuppen. Team RC1910 Elites Rasmus Hvarre blev nr. 16 i samme løb.
Søndag i Ikast gik det efter planen, og med en 5. plads i løbet, kunne han beholde den gule trøje, og der var lagt op til en spændende dyst i Hammel, hvor både trøjen skulle forsvares, og det sidste point til oprykning til A klassen skulle hentes.

Rasmus Ginnerup, ny A-rytter

Desværre vågnede Rasmus op 2. Pinsedag med sygdom i kroppen, og selv om han startede i løbet var der ikke noget at gøre, han måtte udgå, og se den samlede sejr forsvinde ud i horisonten.

Han kunne til gengæld glæde sig over, at kommissærerne valgte at oprykke ham på trods af et enkelt manglende point, fordi de vurderede, at han sagtens ville kunne begå sig i A-klassen, og dermed tørner Rasmus Ginnerup fremover ud med de sorte A-numre på ryggen.

I A-klassen havde Team RC1910 Elite kun 4 ryttere med i løbene, idet de øvrige var en tur i Polen for at køre etapeløb.
Søndag var Mikkel Bahnsen med i et lovende udbrud i løbet ved Ikast, som desværre blev hentet kort før mål, og en topplacering blev det derfor ikke til. Til gengæld viste Jens Møller Pedersen sine spurt evner og hentede præmie som nr. 17 i den store massespurt.
Dagen efter i Hammel, hvor feltet, på trods af den hårde rute med forcering af Pøt Mølle bakken flere gange, kom hjem til en massespurt viste RC1910’ere Mikkel Bahnsen og Anders Krogh også flotte spurt evner og var med helt frem, idet de besatte løbets 8. og 11. plads.

En anden randrusianer gjorde det også godt i Pinsens A-løb, Rolf Nyborg Broge blev lørdag nr. 6, søndag nr. 11, og mandag kom han på podiet i Hammel, hvor det blev til en 3. plads.

I veteran og ungdomsrækkerne blev det også til randrusianske præmier i Pinsen, hvor Casper Busk Jensen blev nr. 4 i Hammel og nr. 8 i Kjelleup i Ungdom U17 klassen, og klubkammeraten Oliver Farving tog præmie i Ikast ved at blive nr. 21.

Alex Madsen hentede præmie i Veteran H50 i Ikast med en 4. plads, og unge Jonas Stegger fik årets første præmie som nr. 12 i Kjellerup i D-klassens løb.
Nils Lau Broge

I det polske etapeløb Baltyk – Karkonosze Tour, UCI 2.2 fra 19. til 24. maj har Team RC1910 Elite haft Nils Lau Broge, Jesper Hansen, Jacques Stilling, Sebastian Carlsbæk Møller og et par gæsteryttere Simon Gaal og svenske Patrick Ericsson til start.

Løbet var stærkt besat med ryttere fra mange nationer, og der blev kørt lange og hårde etaper hver dag.
De randrusianske ryttere sad godt med hver dag, og kom langt de fleste dage ind med hovedfeltet, og havde flere placeringer i top 30.
På sidste etape viste Nils Lau Broge flot kørsel ude på ruten, hvor han vandt 2 indlagte spurter. Dette gav ham en samlet 8. plads i løbets pointkonkurrence.

Jesper Hansen, Jacques Stilling, Sebastian Carlsbæk Møller og Simon Gaal drager nu videre mod Ukraine, hvor der skal køres 3 UCI løb i næste uge. Her får de selskab af den nyoprykkede Rasmus Ginnerup samt gæsterytter Jacob Frandsen.

Resultaterne:
25.05.15 Lindberg Sport Løbet ved Hammel:
A-klassen – 137 km:
1. Rune Almindsø Andersen, Team coloQuick, 3.12.50
2. Casper Von Folsach, Riwal Platform Cycling Team, s.t.
3. Rolf Nyborg Broge, Team coloQuick, s.t.
8. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
11. Anders Krogh, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
57. Kasper Würtz Schmidt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.13.10

B-klassen – 116 km:
28. Rasmus Hvarre, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.52.24

C-klassen – 87 km:
22. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.11.49

D-klassen – 87 km:
26. Henrik Albertsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.13.49

Junior klassen – 87 km:
24. Sebastian Ifversen, Team Herning CK Junior, 2.07.47
45. Mikkel Beck Olsen, Mascot WorkWear Campus Vejle, s.t.

Veteran H50 klassen – 87 km:
19. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.15.48

Ungdom U17 klassen – 87 km:
4. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.12.34
43. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910,2.18.45

Børn U13 klassen – 28 km:
14. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 56.49

24.05.15 JE.dk Herning Løbet ved Ikast:
A-klassen – 140 km:
1. Casper Von Folsach, Riwal Platform Cycling Team, 3.14.21
2. Alexander Kamp, Team coloQuick, s.t.
3. Rune Almindsø Andersen, Team coloQuick, 3.14.26
11. Rolf Nyborg Broge, Team coloQuick, s.t.
17. Jens Møller Pedersen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
40. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.16.01
50. Kasper Würtz Schmidt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.28.32

B-klassen – 132 km:
5. Rasmus Esmann Ginnerup, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.59.14
28. Rasmus Hvarre, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.06.54

Junior klassen – 132 km:
36. Sebastian Ifversen, Team Herning CK Junior, 3.08.38

Veteran H50 klassen – 79,2 km:
4. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.57.15

Ungdom U17 klassen – 79,2 km:
21. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 1.55.33

23.05.15 Designa Løbet ved Kjellerup:
A-klassen – 158 km:
1. Rune Almindsø Andersen, Team coloQuick, 3.43.49
2. Andreas Hyldgaard, Team TREFOR – Blue Water, s.t.
3. Steffen Munk Christiansen, Team Jutlander Bank, s.t.
6. Rolf Nyborg Broge, Team coloQuick, s.t.
72. Kasper Würtz Schmidt, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.50.59
74. Mikkel Bahnsen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 3.51.12

B-klassen – 105 km:
1. Rasmus Esmann Ginnerup, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.24.23
16. Rasmus Hvarre, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 2.26.08

C-klassen – 105 km:
25. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.35.29

D-klassen – 70 km:
12. Jonas Stegger, Randers Cykleklub af 1910, 1.44.31
38. Frank Eriksen, Randers Cykleklub af 1910, 1.44.45

Junior klassen – 105 km:
21. Mikkel Beck Olsen, Mascot WorkWear Campus Vejle, 2.29.51
26. Sebastian Ifversen, Team Herning CK Junior, 2.30.06

Veteran H50 klassen – 70 km:
17. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 1.44.41

Ungdom U17 klassen – 70 km:
8. Casper Busk Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.44.19
38. Oliver Farving, Randers Cykleklub af 1910, 1.44.23

Børn U13 klassen – 24 km:
14. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 49.38

20.05.15, Webike Cup #4 ved Vejle :
Veteran H50 klassen: 7. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.15.37

Baltyk – Karkonosze Tour, UCI 2.2 Etapeløb i Polen, 19.-24. maj:
Samlet slutstilling:
1. Leszek Plucinski, CCC Sprandi Polkowice, 25.18
35. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, – 4.05
74. Patrik Ericsson (gæsterytter på RC1910 holdet), – 14.48

Pointtrøjen samlet slutstilling:
8. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 6 point
12. Patrik Ericsson (gæsterytter på RC1910 holdet), 3 point

6. etape – 79,3 km:
1. Kumil Zielinske, Domin Sport, 2.07.33
34. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, – 1.12
78. Patrik Ericsson (gæsterytter på RC1910 holdet), – 11.17
DNF Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite (limited)
DNF Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite (limited)
DNF Simon Gaal (gæsterytter på RC1910 holdet) (limited)

Nils Lau Broge vinder 2 indlagte spurter på 6. etape.

5. etape – 11,6 km enkeltstart:
1. Mateusz Taciak, CCC Sprandi Polkowice, 25.18
29. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 27.58
42. Patrik Ericsson (gæsterytter på RC1910 holdet), 28.33
47. Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 28.46
72. Simon Gaal (gæsterytter på RC1910 holdet), 29.47
76. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, 30.01
DNF Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite (limited)

4. etape – 156,1 km:
1. Nurbalat Kulimbetov, Kazakhstan, 3.20.27
35. Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, – 0.59
48. Simon Gaal (gæsterytter på RC1910 holdet), s.t.
49. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
82. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
84. Patrik Ericsson (gæsterytter på RC1910 holdet), s.t.
107. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t. 

3. etape – 210,7 km:
1. Nikolay Zhurkin, Rusland, 4.57.08
21. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
46. Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
92. Simon Gaal (gæsterytter på RC1910 holdet), s.t.
103. Patrik Ericsson (gæsterytter på RC1910 holdet), s.t.
107. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
122. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.

2. etape – 106,6 km:
1. Grzegorz Stepniak, CCC Sprandi Polkowice, 2.17.07
36. Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
72. Patrik Ericsson (gæsterytter på RC1910 holdet), s.t.
76. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
97. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, s.t.
106. Simon Gaal (gæsterytter på RC1910 holdet), s.t.
128. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, – 5.07

1. etape – 192,6 km:
1. Peter Williams, One Pro Cycling, 4.11.08
16. Jesper Hansen, Randers Cykleklub af 1910 Elite, -1.00
20. Nils Lau Nyborg Broge, Randers Cykleklub af 1910 Elite, – 1.00
55. Jacques Stilling, Randers Cykleklub af 1910 Elite, – 1.00
110. Patrik Ericsson (gæsterytter på RC1910 holdet), – 1.00
111. Simon Gaal (gæsterytter på RC1910 holdet), – 1.00
130. Sebastian Carlsbæk Møller, Randers Cykleklub af 1910 Elite, – 5.32