Pressemeddelelse RC1910, uge 31-2017

Randers Cykleklub af 1910
06.08.17 – Flotte RC1910 resultater i Randers Bike Week

Randers Bike Week over 4 etaper blev kørt 3.-6. august i og omkring Randers, dog blev første etape afholdt som gadeløb i Aars.

RC1910’s Christopher Johansson viste meget fornem kørsel med sejre på 3 ud af 4 mulige etaper i U13 klassen, samlet sejr samt samlet vinder af bakkekonkurrencen.
I U15 klassen var Mads-Emil Dupont Hougaard også med helt fremme, idet han blev nr. 2 på anden etape, og på et tidspunkt i løbet havde han den prikkede bakketrøje. Mads-Emil slutter på en samlet 3. plads og som samlet nr. 2 i bakkekonkurrencen.
U11 rytteren Marius Engelbrecht Linde kørte på et mix hold med andre U11 drenge, og dette hold vandt den samlede hold konkurrence.

Hos seniorrytterne hentede Frank Eriksen, RC1910 to etape podieplaceringer, idet han blev nr. 2 på 3. etape og nr. 3 på 4. etape.

RBW 2017 4 etape_04Udvalgte resultater fra Randers Bike Week – komplet resultatlister kan ses her:
03.08.17: 1. etape, gadeløb i Aars:
U15 klassen:
16. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 21.29

U13 klassen:
1. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 20.22

04.08.17: 2. etape, landevejsløb i Fussingø:
Veteran H40:
7. Michael Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 3.04.43

RBW 2017 4 etape_02
U15 klassen:

2. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.21.02

U13 klassen:
1. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 57.32

U11 klassen:
8. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 37.33

05.08.17: 3. etape, landevejsløb i Sdr. Borup:
D-klassen:
2. Frank Eriksen, Randers Cykleklub af 1910, 2.25.36

U15 klassen:
13. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.06.15

U13 klassen:
1. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 45.25

U11 klassen:
8. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 30.02
RBW 2017 4 etape_01

06.08.17: 4. etape, Kriterium i Sdr. Borup:
D-klassen:
3. Frank Eriksen, Randers Cykleklub af 1910, 1.17.50

U15 klassen:
14. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 56.39

U13 klassen:
4. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 48.05

U11 klassen:
8. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 30.55

Sammenlagt resultat:
D-klassen, sammenlagt:
9. Frank Eriksen, Randers Cykleklub af 1910, 7.32.21

U15 klassen, sammenlagt:
3. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 3.45.24
Samlet nr. 2 i bakkekonkurrencen

U13 klassen, sammenlagt:
1. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 2.51.01
Samlet vinder af bakkekonkurrencen.

U11 klassen:
7. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 1.57.04
Samlet vinder af hold konkurrencen.
RBW 2017 4 etape_06