Pressemeddelelse RC1910, uge 36-2016

Randers Cykleklub af 1910
11.09.16 – Nordisk MTB bronzemedalje til Anna Madsen, Sram Liga sejr til Maj Schneider Thomsen og jysk-fynsk mesterskab til Julie Alberte Thinggaard Schmidt

Endnu en weekend med flotte Randers placeringer i forskellige cykelløb.  

anna-madsen-nm-bronze

Ved Vejle blev der søndag kørt Nordisk Mesterskab i MTB XCO løb, og løbet var også samtidig finale i den landsdækkende MTB Sram Liga cupserie.

Her gik det rigtig flot for damerne fra RC1910 baserede MTB team, Team Merida Astral Biking, idet Anna Madsen blev nr. 3 og dermed fik bronzemedalje ved Nordisk Mesterskab.

maj-schneider-thomsen-sram-liga-vinderTeamkammeraten Maj Schneider Thomsen sluttede dagens løb på en 5. plads, og dette bragte hende op som samlet vinder af året MTB Sram med ikke mindre end 630 point i alt.

Onsdag var MTB rytterne også i aktion, da der blev kørt MTB WeBike Cup i Bjerringbro, og her gik sejren i dame elite klassen til Anne Madsen, Team Merida Astral Biking.

På landevejen blev det også til fine Randers placeringer i weekenden. Lørdag afviklede CK Århus de jysk-fynske mesterskaber i enkeltstart – her blev det til en guldmedalje til Julie Alberte Thinggaard Schmidt i U11 pigeklassen, og i A-klassen hentede randrusianske Nils Lau Broge (Team Webike) en bronzemedalje.

julie-alberte-schmidt-jysk-fynsk-mester

Søndag afviklede Hobro sit årlige landevejsløb – her hentede Julie Alberte Thinggård Schmidt igen en førsteplads i U11 pigeklassen.

Hos de lidt ældre børn i U15 drengeklassen fik Jens Winter Brinkmann sin første præmie, da han blev en flot nr. 7 i klassen U15. I juniorernes løb blev det til podieplads for Mikkel Beck Olsen som nr. 2, og hos de ældre veteraner i Veteran H60 kom Henrik Jensen ind på en fornem 3. plads.julie-sejr-hobro-2

jens-hobro Weekendens RC1910 resultater:
11.09.16, Hobro Løbet:
A-klassen – 159 km:
1. Kasper Asgreen, Team Virtu PRO-VéloCONCEPT, 3.37.38
2. Mathias Dam Westergaard, Team Almeborg-Bornholm, 3.37.40
3. Jes Steengaard, Team WeBike, s.t.
*15. Nils Lau Broge, Team WeBike, 3.39.34
*27 Rasmus Ginnerup, Team Soigneur, 3.44.49

C-klassen 79 km:
10. Karsten Kousgaard, RC af 1910, 1.59.36

Juniorklassen – 106 km:
*2. Mikkel Beck Olsen, Team Mascot Work Wear, 2.28.45

Veteran H50 – 79 km:
15. Alex Madsen, RC af 1910, 2.01.52
21. Ejner Mogensen, RC af 1910, s.t.
26. Henrik Albertsen, RC af 1910, s.t.

Veteran H60 – 79 km:
3. Henrik Jensen, RC af 1910, 2.09.30

Drenge U15 – 31 km:
7. Jens W. Brinkmann, RC af 1910, 49.00
22. Mads-Emil Dupont Hougaard, RC af 1910, 49.22

Piger U11 – 15,6 km:
1. Julie Alberte Thinggaard Schmidt, RC af 1910, 32.31

10.09.16, Jysk-Fynsk Mesterskab i enkeltstart – CK Aarhus:
A-klassen – 35 km:
1. Martin Toft, Team Almenborg-Bornholm, 41.52
2. Kasper Asgreen, Team Virtu PRO-VéloConcept, 43.14 (Guld i JFM)
3. Lars Carstensen, Team Almenborg-Bornholm, 44.27
4 Torkil Veyhe, Team WeBike, 44.43 (sølv i JFM)
6. Nils Lau Broge, Team WeBike, 45.05 (Bronze i JFM)
16. Rasmus Ginnerup, Team Soigneur, 47.13

C-klassen – 23 km:
13. Karsten Kousgaard, RC af 1910, 34,52

Juniorklassen – 23 km:
*8. Mikkel Beck Olsen, Team Mascot Work Wear, 31,50

Drenge U15 – 15 km:
16. Mads-Emil Dupont Hougaard, RC af 1910, 25,58

Ungdom U11 Pige – 7,6 km:
1. Julie Alberte Thinggaard Schmidt, RC af 1910, 16.29 (guld i JFM)

11.09.16, Nordisk Mesterskab MTB XCO og SramLiga finale, Vejle:  
Dame Elite:
*1. Alexandra Egen, Sverige, 1.31.24
*2. Linn Gustavzzon, Sverige, 1.35.16
*3. Anna Madsen, Team Merida Astral Biking, 1.38.35
*5 Maj Thomsen, Team Merida Astral Biking, 1.39.06

Samlet Sram Liga resultat efter 5 afdelinger:
*1. Maj Thomsen, Team Merida Astral Biking, 630 point
*2. Malene Degn, Holte MTB, 550 point
*3. Marlene Jakobsen, MTB Racing Viborg, 510 point
*13. Anna Madsen, Team Merida Astral Biking, 220 point

Herre Elite:
*25. Henrik Baltzersen, Team Merida Astral Biking
*30 Ulrik Broge, Team Merida Astral Biking

07.09.16, WeBike Cup #9, Bjerringbro (Onsdag):
Dame Elite:
*1. Anna Madsen, Team Merida Astral Biking, 1.15.11.