Pressemeddelelse RC1910, uge 23-2016

Randers Cykleklub af 1910
12.06.16 – Guld til Rasmus Hvarre ved de danske politimesterskaber og udtagelse til Politi VM

Randersrytterne har været i ilden på flere fronter i denne weekend.

Rasmus Hvarre fra RC1910 tog til de danske politimesterskaber som forsvarende mester i både enkeltstart og landevejsløb, og torsdag genvandt han DM titlen i enkeltstart.

13396860_10153793660249611_1124706259_o

Fredag skulle han ud i et forsvar af titlen i linjeløb, og det blev en svær og ikke mindst meget taktisk omgang, for når man har to tempo mesterskaber og et landevejsmesterskab på cv’et, så bliver man holdt i kort snor. Rasmus havde flere angrebsforsøg, men blev hver gang kørt ind med det samme, og sluttede på en 6. plads i DM løbet i mesterskabsklassen.13441684_10153793662534611_227958808_oBegge DM løb skulle oprindeligt tælle som udtagelse til de europæiske politimesterskaber i Belgien, men EM er blevet aflyst pga. terrortruslerne i Belgien.

Rasmus HvarreIntet er så skidt, at det ikke er godt for noget, og løbene blev derfor udtagelsesløb til politi verdensmesterskaberne, som køres i Barcelona, og her er Rasmus Hvarre udtaget til at deltage i begge discipliner.

I det traditionelle landevejsløb Fyen Rundt, der har status som UCI løb, tog Rasmus Ginnerup, Team Soigneur præmie som nr. 14, mens Nils Lau Broge meget flot vandt den indlagte bakkekonkurrence i det stærkt besatte UCI felt.

I Holstebro cykleklubs Revision Limfjord Løbet, der blev kørt på vejen omkring Struer blev det til præmier til Alex Madsen (H50 nr. 10), Mikkel Beck Olsen (Junior nr. 10) og Mads-Emil Dupont Hougaard (U15 nr. 11).

På MTB fronten blev det lørdag til en meget flot 5. plads i Klosterhede MTB Marathon til Ulrik Broge fra det RC1910 baserede Team Merida Astral Biking, mens Kristian Pejs Jensen fra samme team hentede en 11. plads ved 5. afd. i MTB Webike Cuppen, der blev kørt i onsdag ved Hammel.

Resultaterne:
12.06.16 UCI løbet GP Horsens Posten:
Eliteklasse194 km:                                                                  
Nr. 1 Alexander Kamp, Stölting ServiceGroup, 4.23.38
Nr. 2 Arvid de Kleijn, Cyclingteam Jo Piels, -1.23
Nr. 3 Stefan Djurhuus, Team Almeborg-Bornholm, s.t.

11.06.16 UCI løbet Fyen Rundt:
Eliteklasse215 km:                                                                       
Nr. 1. Mads Pedersen, Stölting ServiceGroup, 4.55.09
Nr. 2. Audun Fløten Brekke, Ringerik-Kraft, 4.55.29
Nr. 3. Adriaan Janssen, Cyclingteam Jo Pils, s.t.
*Nr. 14. Rasmus Ginnerup, Team Soigneur, 4.55.56
*Nr. 17. Mads Würtz Schmidt, Team Trefor, s.t.
*Nr. 47. Nils Lau Broge, Team WeBike, 4.57.17 (samlet vinder af den indlagte bakkekonkurrece)

11.06.16 Revision Limfjord Løbet ved Struer:
Junior klassen – 144 km:    
*Nr. 10 Mikkel Beck Olsen, Team Mascot WorkWear, 2.51.32

Veteran H50 klassen – 82 km:    
Nr. 10 Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.04.32
Nr. 16 Ejnar Mogensen, Randers Cykleklub af 1910, s.t.

Veteran H60 klassen – 65 km:
Nr. 8 Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.48,35

Børn U15 klassen – 49 km:
Nr. 11 Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.24.13

11.06.16 MTB Marathon Klosterheden ved Holstebro:
Herre 16-39 år – 100 km:  
*Nr. 5 Ulrik Broge, Team Merida Astral Biking, 3.58.58

10.06.16 Danske Politimesterskaber, linjeløb ved Vissenbjerg:
Elite mesterskabsklassen – 119 km:
Nr. 6 Rasmus Hvarre, Randers Cykleklub af 1910

09.06.16 Danske Politimesterskaber, enkeltstart ved Vissenbjerg:
Elite mesterskabsklassen – 25 km:
Nr. 1 Rasmus Hvarre, Randers Cykleklub af 1910

08.06.16 5. afd. MTB Webike Cup, Hammel:
Herre Elite:
*Nr. 11 Kristian Pejs Jensen, Team Merida Astral Biking, 1.19.26

Veteran H50:
Nr. 11. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.19.15

*=ryttere fra Randers Cykleklub af 1910, der til dagligt kører på højere rangerende UCI/DCU teams